2024 Yerel Seçimleri Sandık Görevlisi Ücretleri Belli Oldu! İşte Başvuru Şartları ve Ücretler!

Türkiye yerel seçimler kapsamında 31 Mart Pazar günü sandık başına gidiyor. Belediye başkanları ve muhtarların belirleneceği seçimde, sandık başında görev alacak olanlar, sandık görevlisi ücreti ve başvuru şartlarını gündemine aldı. Bilindiği üzere sandık görevlileri; seçim günü oy verme sürecini denetlenmesi, oy sayımı ve sonuçların bildirilmesi gibi işlemlerinden sorumludur. İşte 2024 sandık görevlisi ücretleri ve başvuru detayları.Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da seçim güvenliğini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Siyasi partilerin sandık temsilcilerinin yanı sıra YSK tarafından belirlenen memurlar sandık güvenliği için görev başında olacak. Sandık kurulu başkanı, memur üyeler ve bina sorumluları olarak 3 farklı görevli olacak. Milyonlarca seçmenin oy kullanacağı 31 Mart Pazar günü görev alacak kişilere verilecek ücret açıklandı.
Buna göre, sandık kurulu başkanlarına 2.947 TL, sandık memurlarına 2.088 TL, partili üyelere 1.044 TL ve bina sorumlularına 2.936 TL ücret ödenecek.
Sandık Görevlisi Olmak İçin Başvuru ŞartlarıSeçimde sandık başında görev almak isteyenler, sandık görevlisi başvuru şartları için seçim kurullarının duyurularını takip etmelidir.
1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 2- 18 yaşını doldurmuş olmak, 3- Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak 4- Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
Başvuru yapan kişiler için seçim kurulu tarafından belirlenen eğitim programlarına katılmaları zorunlu olabilir. Eğitimin ardından sandık görevlisi olarak atama işlemlerinin yapılması bekleniyor. İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde yazılı askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık kurullarına seçilemeyecekler.
Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?Seçim gününde sandık kurulunda görevli olabilmek için ikametgah adresine göre ilgili seçim kurulu başkanlığına başvuru yapmak gerekir. Seçim Sandık Görevlisi başvurusu, ilçe seçim kurulları tarafından yapılan duyurulara göre yapılacaktır.
Başvurular genellikle seçimden birkaç ay önce açılır. İki çeşit sandık görevlisi bulunur. Bunlardan ilki olan sandık kurulu görevlisi, devlet memuru olanlardan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenmektedir.
İkincisi ise partilerin sandık görevlisi olacaktır. Seçime girecek olan siyasi partilerin sandık görevlileri için başvurular YSK’ya yapılır.
Partiler, sandık görevlisi olarak belirleyecekleri kişileri YSK’ya bildirir ve bunun için başvuru formu doldurulur ve internet üzerinden yapılmamakta olup YSK’ya müracaat etmek gerekmektedir.
Geçtiğimiz Seçimlerde Sandık Görevlilerine Verilen ÜcretlerEğitim verilen sandık kurulu başkanı: 1254 TL
Eğitime katılmayan sandık kurulu başkanı: 836 TL
Eğitim verilen memur üye: 792 TL
Eğitime katılmayan memur üye: 396 TL