23 Nisan’ın 104. Yılı Trabzon’da Coşkusuyla Kutlandı!

23 Nisan’ın 104. Yılı Trabzon’da coşkuyla kutlandı.Velilerin ve vatandaşların da katılım gösterdiği törende birçok etkinlik yapıldı.
Bahçeşehir ve Net Koleji’nin ayrı ayrı düzenlediği etkinliklerde yüzlerce çocuk 23 Nisan’ı doyasıya kutladı.
Bahçeşehir Koleji Öğrencileri 23 Nisan’ı Halk Oyunlarıyla KutladıEtkinlikler öncesi konuşan Bahçeşehir kurucu müdürü Cihangir Üreyener; “Burada özellik bu çocuklarımızın karşısında velilerimizin karşısında konuşmak oldukça güç ve heyecanlı şairinde dediği gibi gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk.
Bir öğretmenin gözleri, ne zaman bir çocuğun gözlerine değse bir çocuk gelip yerleşir, yüreğinin baş köşesine; sonrası bir şenlik, bir mutluluk, bir esenlik hâli… İşte o an ellerinden tutar onun ve çocukluğuna döner.
Çocukluk, okul bahçelerinden dışarı taşan cıvıltılardır, düdük sesleridir. Çocukluk “yağ satarak, bal satarak” mendil kapmacadır; bilyedir, topaç çevirmektir. Keloğlan’ın masallar ülkesini hayal etmek; Nasrettin Hoca’nın göle yoğurt mayaladığına inanmaktır.
Kendi kuyruğunu kovaladıkça şirinleşen bir sokak kedisine dokunur sevmeye çalışmak. Ve bir parkta tahterevalli sırası beklerken ağaçların gövdesini kucaklamaktır.Mahalledeki futbol turnuvasında, kendini dünyanın en muhteşem forveti sanmaktır.
Çocukluk, bitmek bilmeyen meraktır; sonu gelmez sorulardır. Muzırlıktır, yaramazlıktır kimi zaman… Çocukluk, kâğıttan bir gemiyle yolculuklara çıkma başını yastığa koyar koymaz uyumaktı.
Bir Barış Manço şarkısında, “Kaç yıl oldu saymadım köyden göçeli” dizelerini özlemle mırıldanmak; Hafize Ana’nın zil sesiyle Hababam’la teneffüse çıkmaktır.Ne zaman bir çocuğun gözlerine değse bir öğretmenin gözleri…
İşte biz o zaman bunları hatırlar ve deriz ki sizlere;
Kalbimizin kanatlarını açarak bekliyoruz sizleri. Kitapların kapağı aralanır sıralarda ve tahtanın üstündeki fotoğraftan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün sınıfa gururla bakan gözleriyle buluşur gözlerimiz…
Ey, dupduru güzellikler! Sevinçleriniz çok, hayalleriniz sonsuz; Ulusal Egemenlik Bayramı’nız kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Kurucu müdür Üreyener’in açıklaması sonrası öğrenciler horon ve zeybek basta olmak üzere birçok Halk oyununu performansı sergiledi.
Net Koleji’nin öğrencilerini yer aldığı diğer etkinlikte öğrenciler bandolar ve İzmir Marşı eşliğinde Meydan Parkı’na giriş yaptı.
Velilerin de eşlik ettiği, yürüyüş açılış konuşmasıyla başladı. Bandoların çalındığı törende onlarca öğrenci marş söyleyerek 23 Nisan’ın 104. Yılını coşkuyla kutladı.