AK Parti Trabzon Adayı Kesinleşti! Ahmet Metin Genç Geliyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı netleşti. Geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta sonuna ertelediği Trabzon Büyükşehire Ahmet Metin Genç’in geleceği kesinleşti.
AK Parti Trabzon Belediye Başkan Adayı Kim Olacak?AK parti Genel Merkezi Başkan Genç’i arayarak kendisine adaylığını tebliğ etti.
Genç’in 14 Ocak Pazar akşamı Ankara ATO salonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edilmesi bekleniyor.
 Ahmet Metin Genç’Trabzon 7’den 70’e Büyükşehir İçin Ahmet Metin Genç’e KilitlendiTrabzon son bir haftadır 7’den 70’e Büyükşehir için A. Metin Genç’e kilitlendi. Sokakta, telefon ekranlarında herkes Büyükşehire A. Metin Genç’in geleceği haberini verdi.
Zira Trabzon seçimi kazanması halinde 15 yıl sonra ilk kez şehirde yaşayan, şehri yaşayan ve şehirle yaşayan bir belediye başkanıyla buluşmuş olacak. Bilindiği gibi, anketlerin ve temayüllerin efendisi olan A. Metin Genç son olarak başta Trabzon Milletvekili ve eski Bakan Adil Karaismailoğlu olmak üzere 3 milletvekilinin ısrarla adaylığını istediği isim oldu. Genç’in adaylığı şehirde büyük bir sevinç yarattı.
Ahmet Metin Genç Kimdir?1972 yılında Maçka Ormanüstü Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Maçka Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, liseyi Maçka İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı.
1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Trabzon’da serbest avukatlık yapmaya başladı. 1997 yılında vatani görevini Tekirdağ Çorlu’da tamamladı.
2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda, Trabzon Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı ve İl Sekreterliği görevlerinde bulundu.
2002 yılında İl Yönetim Kurulu tarafından AK Parti Trabzon İl Başkanlığı’na seçildi. 2004 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından il başkanlığına atandı.
2006 ve 2009 yıllarında yapılan AK Parti olağan il kongrelerinde il başkanlığına seçildi.
2007 genel seçimlerinde 7.sıra milletvekili adayı oldu. 2014 mahalli idareler seçimlerinde Ortahisar Belediyesi’nin kurucu belediye başkanı seçildi.
2019 mahalli idareler seçimlerinde yeniden seçildiği Ortahisar Belediye Başkanlığı görevine devam ediyordu. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Genç, evli ve iki çocuk babasıdır.