AKUT Trabzon ekibi, Ulusal Akreditasyon Sınavını Başarıyla Geçti!

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından başlatılan AFAD Akreditasyon Sistemi uyarınca, Türkiye Afet ve Acil Durum yönetimi Sistemi içinde faaliyet göstermek isteyen arama kurtarma organizasyonları Akreditasyon Sınavına giriyor.

Trabzon’da İlkAKUT Trabzon ekibi de 62 gönüllüsüyle AFAD Orta Seviye Akreditasyon Sınavını başarıyla tamamlayarak Trabzon’da orta sınıfta akredite olan ilk arama kurtarma ekibi oldu.
AKUT Trabzon Ekip Lideri Köksal Ofluoğlu, arama kurtarma dernekleri ile kamu uyumunun sağlanması ve AFAD koordinasyonunda daha etkin faaliyet gösterebilmek adına AFAD Akreditasyon Sisteminin kurulduğunu belirterek, “AKUT’un birçok ekibi gibi biz de Orta Seviye Akreditasyon Sınavına girdik ve başarılı olduk.
İki gün süren sınav, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen AFAD yetkililerinin gözetiminde yapılıyor. Bir ekibin, afet haberini aldıktan sonra hazırlanması, olay yerine varması, orada ana kampının kurulması, enkaz bölgelerinde çeşitli teknikler kullanılarak kazazede kurtarılması gibi operasyonel yeteneklerinin ölçüldüğü detaylı değerlendirmeler yapılıyor.

Trabzon’da Orta Seviye AFAD Akreditasyonu Alan İlk Ekip62 gönüllümüzle girdiğimiz bu sınavı geçerek Trabzon’da Orta Seviye AFAD Akreditasyonu alan ilk ekip olduk. Tabii ki akreditasyon süreci hiç bitmeyen bir olgu. 3 yılda bir tekrarlanacağı için eğitimlerimize ara vermeden devam ediyoruz” dedi.
Ofluoğlu, AKUT Trabzon ekibinin bugüne kadar bölgenin ve Türkiye’nin birçok bölgesinde deprem ve sel başta olmak üzere onlarca operasyonda birçok cana dokunduğunu ifade ederek, “17 yıldır şehrimize, bölgemize, ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Gönüllü arkadaşlarımız zorlu eğitimlerden geçerek operasyonel oluyor. Eğitimlerimizi ara vermeden sürdürüyoruz.
Her an Türkiye’nin her yerindeki afetlere müdahale için hazırız. Tabii ki tüm bu operasyonları gönüllülerimizle ve bağışçılarımızın destekleriyle yapıyoruz. Bugüne kadar ekibimize destek olan herkese teşekkürü borç biliyorum. Desteklerinin sürmesini diliyorum” dedi.