Başkan Çebi, sürdürülebilir yapıya dikkat çekti!

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, Sürdürülebilir Yapı Malzemesi konusuna dikkat çekti. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Başkan Çebi, Sürdürülebilir Yapı malzemelerinin kullanılmasının çevresel avantajlarını ve ekonomik avantajlarını anlattı. 
Sürdürülebilir Yapı malzemelerinin avantajlarını anlatan Başkan Çebi;
“Çevresel Avantajlar:
Doğal Kaynakların Korunması,Enerji Tasarrufu: Sürdürülebilir malzemelerin üretimi genellikle enerji yoğun olmayan yöntemlerle gerçekleştirilir,Atık Miktarının Azaltılması: Geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı, atık miktarını azaltır ve çöplüklerin (düzenli depolanma alanlarının )dolmasını önler.Ekonomik Avantajlar:
Daha Uzun Ömür: Sürdürülebilir malzemeler, genellikle dayanıklı ve kaliteli yapı malzemeleridir. Bu sayede binaların ve ürünlerin ömrü uzar, bakım ve onarım maliyetleri azalır,Yenilenebilir Kaynakların Değerlendirilmesi: Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzemelerin kullanımı, geleneksel kaynaklara bağımlılığı azaltır ve gelecekteki kaynak sıkıntılarını önler,Geri Dönüşüm Ekonomisi: Geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı, geri dönüşüm endüstrisini destekler ve yeni iş olanakları yaratır.”ifadelerini kullandı.
Konuyla ilgili örnek veren Başkan Çebi, “Örnek 1: Nakliyat Konteynırından yapılan Erkek yurdu: 29 Mayıs Üniversitesi -Ümraniye Kampüsü
Örnek 2: Cam, elyaf ve mineral tozu gibi geri dönüşüm malzemelerinden üretilen kompozit bloklar yapılan Nurdağı-1 Konteyner Kent`te 4 bulunmaktadır. Birbirine geçmeli bloklardan oluşan fiber kompozit malzemenin yangın, rüzgar ve depreme karşı dayanıklıdır.” dedi.
Sürdürülebilir Yapı Malzemelerinin neler olduğunu belirten Başkan Çebi,
“Geri Dönüştürülmüş Ahşap,
*Doğal Taş, Ahşap
*Yüksek Performanslı Yalıtım Malzemeleri
*Su Tasarrufu Sağlayan Malzemeler
*Güneş Enerjisi Malzemeleri
*Sürdürülebilir İzolasyon Malzemeleri
*Geri Dönüştürülebilir Çatı Kaplamaları” diyerek cümlelerini bitirdi.