Başkan Genç, Ahmet Kaya’ya Devrettiği Ortahisar Belediyesi’nin Borcunu Açıkladı!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediye Meclisi’nde gündeme gelen Ortahisar Belediyesi’nin 800 milyon lira borcu olduğuna yönelik iddiaya cevap verdi. Başkan Genç kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Borcun 596 milyon olduğunu söyledi.
“Ortahisar 2012 yılındaki yasayla merkez ilçe olmasıyla birlikte iki dönem ilçemize hizmet etmenin şerefini yaşıyorum. Halkın iradesiyle bu dönem seçilen Ahmet Başkanımıza hayırlı olsun diyorum. Bu vesileyle mecliste gündem olduğu için Ortahisar Belediyesi’nin borçlarını Trabzon kamuoyunu bilgilendirmek için açıklıyorum. Ortahisarın borcundan vadesi olmuş borçlarımız ve bağlı şirketleri mizin borçları. 432 milyon liradır. Aynı döneme ilişkin vadesi gelmiş alacağımız 100 milyon liradır. Vadesi gelmiş vergi alacakları 117 milyon liradır. Ortahisar Belediyemizin 163 milyon vadesi gelmemiş borcu vardır. Dolayısıyla vadesi gelmiş ve gelmemiş borçlarımızın toplamı 596 milyon liradır.
Şuanda Ortahisar Belediyesinin yapım bedeli 750 milyon liradır. Ortahisar belediyesi tüm hizmetlerini yürütebilecek kapasitedir. Ben isterdim ki bana geleceğe dair projeksiyonu nedir diye sorulsun. Elimizde 260 milyon liralık gayrimenkulümüz vardır. 596 milyon borcumuz vardır. Ben bu konuda söz vermeyeceğim. Vadesi gelmemiş borçları göstererek toplumu yanlış bilgilendirilmesini kabul etmiyorum” dedi.