Dünyanın En Güçlü Orduları Sıralamasında Türkiye Yükselişte! Almanya ve Fransa’yı Geride Bıraktı – Bakın Kaçıncı Sıraya Yükseldi?

Global Firepower’ın ‘Dünyanın En Güçlü Orduları’ listesinde 145 ülke yer buldu. Bu sıralamada ülkelerin ordularının teknolojik ilerlemesi, insani kapasitesi, sahada kalma süresi ve hareket yetenekleri gibi kriterler esas alındı.
2022 Yılında Türkiye 13. Sırada Yer Almıştı 2022 yılında 13. sırada bulunan Türkiye, 2023 başında gerçekleşen yükselişiyle 11. sıraya çıktı. Sıralamada ilk üçte ise ABD, Rusya ve Çin yer almıştı.
2024 Yılında Türkiye YükselişteABD merkezli Global Firepower, 2024 sıralamasını duyurdu. Geçen yıl dünyanın en güçlü 11. ordusuna sahip olan Türkiye, bu yılki yükselişiyle yeni listeye önemli bir iz bıraktı.
Türkiye, bu yıl elde ettiği yükselişle yeni sıralamada 8’inci sıraya yükseldi. Öte yandan, ilk sırayı ABD, ikinci sırayı Rusya ve üçüncü sırayı Çin aldı.
İşte Açıklanan 2024 Yılı Dünyanın En Güçlü Orduları Listesi ABDRusyaÇinHindistanGüney KoreBirleşik KrallıkJaponyaTürkiyePakistanİtalyaFransaBrezilyaEndonezyaİranMısırAvustralyaİsrailUkraynaAlmanyaİspanya