Forziga Nedir Ne İçin Kullanılır? Forziga Hakkında Kullanıcı Yorumları

Forziga, kan şekerini düşürmek için kullanılan bir ilaçtır. Tip 2 diyabetli yetişkinlerde kullanılır. Forziga, kandaki şekeri idrar yoluyla uzaklaştırarak çalışır. Ayrıca, pankreasın daha fazla insülin üretmesine yardımcı olur.
Forziga, diyet ve egzersiz ile kontrol altına alınamayan kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp hastalığı ve inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Forziga etken maddeForziga’nın etkin maddesi dapagliflozin adı verilen bir ilaçtır. Dapagliflozin, glikozürik bir ilaçtır, bu da kandaki şekerin idrar yoluyla atılmasını artıran bir ilaç anlamına gelir. Dapagliflozin, böbreklerde bulunan SGLT2 isimli bir taşıyıcı proteini bloke ederek çalışır. Bu, kandaki glikozun böbreklerden idrara geçmesine neden olur.
Forziga yan etkileri ve zararları nedir?Forziga’nın olası yan etkileri şunlardır:
-İshal-Kusma-Bulantı-Karın ağrısı-Baş ağrısı-Yorgunluk-İştahsızlık-Kilo kaybıBu yan etkiler genellikle hafiftir ve tedavi gerektirmez. Ancak, bazı durumlarda daha ciddi yan etkiler de görülebilir. Forziga’nın ciddi yan etkileri şunlardır:
– Dehidrasyon- Böbrek problemleri- Kalp yetmezliği- KetoasidozForziga’yı almadan önce, doktorunuzla risklerinizi ve faydalarınızı görüşmelisiniz.
Forziga’nın yan etkilerinin sıklığı ve şiddeti, ilacın dozuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Forziga muadiliForziga’nın muadili olan ilaçlar, aynı etken maddeye sahip veya aynı etki mekanizmasına sahip olan ilaçlardır. Forziga’nın muadili olan ilaçlar şunlardır:
Empagliflozin: Empagliflozin, Forziga’ya benzer şekilde kan şekerini düşüren bir ilaçtır. Etken maddesi dapagliflozin’dir.Canagliflozin: Canagliflozin, Forziga’ya benzer şekilde kan şekerini düşüren bir ilaçtır. Etken maddesi canagliflozin’dir.SGLT2 inhibitörleri: SGLT2 inhibitörleri, dapagliflozin, empagliflozin ve canagliflozin’in yanı sıra bir dizi diğer ilaçtır. Bu ilaçlar, kan şekerini düşürmek için benzer bir mekanizmaya sahiptir.Forziga nasıl kullanılır ?
Forziga, günde bir kez, yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir. Tabletler bütün olarak yutulmalıdır.
Forziga’yı alırken, bol sıvı tüketmek önemlidir. Bu, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olacaktır.
Forziga’yı kullanmadan önce, doktorunuzla risklerinizi ve faydalarınızı görüşmelisiniz.
Kullanma Şekli:5 mg: Günde bir kez10 mg: Günde bir kezDozaj, sizin için en uygun olan dozu belirlemek için doktorunuz tarafından belirlenecektir.
Forziga’yı kullanmaya başladıktan sonra, kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kan şekeri seviyeleriniz çok düşükse, doktorunuzla konuşmalısınız.
Forziga zayıflatır mı?Forziga’nın bilinen bir yan etkisi, kilo kaybıdır. Forziga kullanan kişilerin %20’sinde 5 kilodan fazla kilo kaybı olduğu gösterilmiştir. Forziga’nın kilo kaybına neden olduğu mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, dapagliflozinin idrarla birlikte glikoz atılımını artırmasının, iştahı azaltmaya ve kilo kaybına yol açabileceği düşünülmektedir.
Forziga’nın zayıflatıcı etkisi, kilo vermek isteyen kişiler için faydalı olabilir. Ancak, Forziga’nın ciddi yan etkileri de olabileceğinden, doktorunuzla risklerinizi ve faydalarınızı görüşmeden kullanmamalısınız.
Forziga diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?Forziga diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu etkileşimler, Forziga’nın etkinliğini azaltabilir, yan etkilerini artırabilir veya diğer ilaçların etkinliğini azaltabilir.
Forziga ile etkileşime girebilecek bazı ilaçlar şunlardır:
Sülfonilüreler ve insülin gibi kan şekerini düşüren ilaçlar: Bu ilaçlarla birlikte Forziga kullanılması, kan şekerinin çok düşmesine (hipoglisemi) neden olabilir.Diyabet tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar: Forziga, bazı diyabet ilaçlarının etkinliğini artırabilir veya azaltabilir. Bu nedenle, Forziga ile birlikte başka diyabet ilacı kullanıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza danışmanız önemlidir.Diğer ilaçlar: Forziga, bazı diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:- Diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar): Diüretikler, Forziga’nın böbreklerden şeker atılımını artırma etkisini artırabilir. Bu, kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir.
– Kortikosteroidler: Kortikosteroidler, Forziga’nın böbreklerden şeker atılımını azaltabilir. Bu, kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.
– Antibiyotikler: Bazı antibiyotikler, Forziga’nın vücuttan atılımını azaltabilir. Bu, Forziga’nın kandaki seviyesinin yükselmesine ve yan etkilerinin artmasına neden olabilir.
Forziga ile birlikte başka ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza bu ilaçlar hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Doktorunuz, bu ilaçların Forziga ile etkileşimini değerlendirerek, bu ilaçların birlikte kullanımını güvenli hale getirmek için gerekli önlemleri alacaktır.
Forziga’nın kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?Forziga’nın kullanılmaması gereken durumlar şunlardır:
Forziga’nın herhangi bir bileşenine karşı alerjiniz varsa.Kronik böbrek yetmezliğiniz varsa (kreatinin klirensi < 30 ml/dk).Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa.Şeker hastalığı tip 1’iniz varsa.Şeker hastalığı tip 2’niz ve gebeyseniz veya emziriyorsanız.Şeker hastalığı tip 2’niz ve 18 yaşın altındaysanız.Ayrıca, Forziga’yı kullanmadan önce aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışmanız önemlidir:
Diyabetinizi kontrol altında tutmak için başka ilaçlar kullanıyorsanız.Diyabetin neden olduğu komplikasyonlarınız varsa.Kalp hastalığınız, karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa.Yüksek tansiyonunuz veya düşük tansiyonunuz varsa.Aşırı kiloluysanız veya obezseniz.Alkol kullanıyorsanız.Herhangi bir ameliyat geçirecekseniz.
-Forziga kullananların yorumları, genel olarak olumludur. Kullananlar, ilacın kan şekeri seviyelerini düşürmede etkili olduğunu ve kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtmektedir. Sizin de olumlu ya da olumsuz yorumlarınız varsa haberin altına lütfen yorum yazmayı unutmayın!
– yaklaşık 1 yıl önce, doktorumun tavsiyesi üzerine kullanmaya başladığım diyabet ilacı. kullanmaya başladıktan sonra ciddi şekilde rahatladım. yeme içmeye aşırı dikkat etmeme gerek kalmadı. abartmadiktan sonra yeme içme sorun olmuyor. şeker de 200’ün üstünü görmedi şükür. herkeste aynı etkiyi gösterir mi bilmem tabiki.
– 11 yıldır tip2 diyabete bağlı ilaç kullanıyorum. sırasıyla diamicron mr artı glifor sonrasında gavlus met kullandım. diamicron maalesef ucuz ama kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilaç hipoglisemi ve kilo alımı gibi boktan yan etkileri var. glifor ise bence ancak insülin direnci aşamasında tek başına işe yarayabilir. sonrasında yardımcı bir ilaç.
– forzigayı 4 aydır gavlus metle kullanıyorum. hipoglisemi yok, yoğun bir diyet çabası yok yatmadan önce yediğim halde sabah açlık şekerim en fazla 110 civarı. şekerin kabaca böbrekten atılması şeklinde çalışan bu ilaç gerçekten mükemmel. ciddi bir yan etkisini görmüyor iseniz ve doktorunuzda size uygun buluyorsa kullanınız.
– annemin kalp yetmezliği sebebiyle kullandığı ve fayda gördüğü ilaçtır. ancak, kardiyoloji uzmanı bu ilacı yazdığında devlet ödemiyor. sadece dahiliye uzmanı yazdığında ödüyor. her kardiyoloji randevüsü ardından, dahiliyeye gitmek zorunda kalıyoruz.
– dapagliflozin etken maddeli sglt-2 inhibitörü ilaç. ilk bakışta diyabet ilacı gibi görünse de şekeri düşürme etkisi düşüktür. buna rağmen kilo verdirmesi ve damar endotelinde yaptığı olumlu etkiler nedeniyle kalp yetmezliğinde hastaneye yatışları, kronik böbrek hastalığında hastalığın ilerlemesini engeller. günlük dozu 10 mg olup dahiliye ve endokrinoloji uzmanı hekimlerce raporlanabilir.