FOSAMAX Nedir Ne İçin Kullanılır? Fosamax Hakkında Kullanıcı Yorumları

FOSAMAX’da bulunan alendronat, bifosfonatlar olarak adlandırılan hormon olmayan ilaç sınıfının bir üyesidir. FOSAMAX menopoz sonrası, kadınlarda görülen kemik kaybını önler ve kemiğin tekrar yapılanmasına yardımcı olur. Kalça kemiği ve omurga kırığı riskini azaltır. FOSAMAX kırıkların önlenmesi için erkeklerdeki osteoporozun tedavisinde yararlıdır.
FOSAMAX, Bir tarafında “31” işareti, diğer tarafında kemik şekli bulunan, beyaz renkte, oval tablettir. Her biri 4 tablet içeren alüminyum blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.
Endikasyon:Osteoporozlu Kadınlarda kalça, el bileği ve vertebra kırıklarının (vertebral kompresyon kırıkları dahil) önlenmesi için osteoporoz tedavisinde ve kırıkların önlenmesiiçin erkeklerdeki osteoporozun tedavisinde endikedir.
Kontrendikasyon:Özofagus darlığı veya akalazya gibi özofagealboşalmayı geciktiren özofagus anomalileri; en az 30 dakika ayakta veya dik pozisyonda duramamak; etkin maddeye -aşırı duyarlılık ve hipokalsemi durumlarında kontrendikedir.
Uyarılar:Alendronat üst gastrointestinal mukozada lokaliritasyona neden olabilir. Alendronat ile tedavi edilen hastalarda, özofajit,özofagus ülserleri ve özofagus erozyonları ve bunları nadiren izleyen özofagus darlığı gibi istenmeyen etkiler bildirilmiştir. Bazı olgular ciddi seyretmiş ve hastanın hastaneye kaldırılması gerekmiştir. Dolayısıyla, hekimler olası bir özofageal reaksiyonu düşündürebilecek semptom ve bulgular açısından dikkatli olmalıdır ve hastalara disfaji, odinofaji ve retrosternal ağrı yeniay da kötüleşen mide yanması halinde ilacı kesip doktora başvurmaları örgütlenmelidir. Gebelerde ve emziren annelerde çalışılmamıştır ve onlara verilmemelidir.
Yan Etkileri:Abdominal ağrı, dispepsi, özofageal ülser, disfaji ve abdominal gerginlik görülmüştür.Nadiren döküntü ve eritem meydana gelmiştir. Buna ek olarak bildirilen istenmeyen olaylar: Kas iskelet ağrısı (kemik, kas ya da eklem),kabızlık, diyare, gaz, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas krampları, gastrit,gastrik ülser, duodenum ülseri asit regürjitasyonu, orofarengeal ülserasyon,ösofageal striktür, nadiren deri döküntüsü, uveit, ürtiker ve anjioödem içeren aşırı duyarlılık reaksiyonları.
İlaç Etkileşimleri:Birlikte alındığında, kalsiyum suplemanları, antiasitler ve diğer oral ilaçlar alendronatın emilimini etkileyebilir.Fosamax’tan sonra başka ilaç almadan önce, en az yarım saat beklenmelidir.
Doz Önerisi:Fosamax, günün ilk yiyecek ve içeceğinden ve ilacından en az yarım saat önce sadece suyla alınmalıdır. Diğer içecekler (maden suyu dahil),yemek ve bazı ilaçlar Forsa max’ın emilimini azaltır. Mideye geçişi kolaylaştırmak vepotansiyel özofagus iritasyonunu azaltmak için,Fosamax, sabah yataktan kalkınca bir bardak dolusu suyla alınmalı ve en az 30 dakika ve günün ilk yemeğinden önce uzanmalıdır.Fosamax Gece yatarken ve yataktan kalkmadan alınmamalıdır.Bu talimatlara uyulmazsa özofageal istenmeyen etki riski artabilir. Besinle Alımı yetersizse, hastalar kalsiyum ve D vitamini almalıdır.Postmenopozal kadınlarda osteoporozun tedavisi: Önerilen doz, haftada bir kez 70 mg ya da günde bir kez 10 mg lık bir tablettir.Erkeklerde osteoporoz tedavisi: Önerilen doz, haftada bir kez 70 mg’lık bir tablet ya da günde bir kez 10 mg lık bir tablettir. Osteoporoz çalışmalarında Fosamax günün ilk yiyecek ya da içeceğinden en az otuz dakika önce alındığında etkili olmuştur.
FOSAMAX’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
-Böbrek hastalığınız varsa,
-Yutma veya sindirim ile ilgili probleminiz varsa,
-Doktorunuz size Barrett özofagusunuz (yemek borusunun alt tarafındaki hücrelerde değişiklikler ile ilişkili bir durum) olduğunu söylerse,
-Kanınızdaki kalsiyum seviyesi düşükse,
-Zayıf diş sağlığı, diş eti çekilmesi, planlanan diş çekiminiz varsa veya düzenli diş bakımı yapmıyorsanız,
-Kanserseniz,
-Kemoterapi veya radyoterapi görüyorsanız,
-Kortikosteroid ilaçlar (prednizon veya deksametazon gibi) alıyorsanız,
-Sigara kullanıyorsanız veya kullanmışsanız (bu durum dental problem riskini arttırabilir)
FOSAMAX ile tedaviye başlamadan önce dişlerinizi kontrol ettirmeniz önerilebilir.
FOSAMAX ile tedavi iyi ağız hijyeninin devamlılığı önemlidir. Tedaviniz boyunca rutin diş kontrolünüzü yaptırmalısınız ve diş kaybı, ağrı veya şişme gibi ağız veya dişlerinizde herhangi bir problemle karşılaşırsanız, doktorunuz veya diş hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.
FOSAMAX’ı bir bardak su ile almadıysanız veya aldıktan sonra 30 dakika geçmeden uzandıysanız yemek borunuzda (ağzınızı mideye bağlayan boru) iritasyon, iltihaplanma veya ülserasyon ile birlikte göğüs ağrısı, mide yanması, veya yutkunmada güçlük veya ağrı görülebilir. Bu belirtiler görülmeye başladıktan sonra hasta FOSAMAX almaya devam ederse belirtiler daha da kötüleşebilir.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
– dexa testi yaptırdıktan sonra kemiklerinizde erime tespit edilmişse haftada 1 kullanmaya başlayacağınız ilaçtır. en az 1 yıl kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz. ayrıca avasküler nekroz için de kullanılabiliyor. yan etki olarak böbreklerde taş oluşumuna sebep olabiliyor. günün ilk yiyeceğini yemeden yarım saat önce içmelisiniz ve yarım saat boyunca yatmanız yasaktır.