Geçtiğimiz Hafta Trabzon

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri STK’larla toplantı yapması beklenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun 26 Ocak’ta Trabzon’a gelmesine rağmen STK toplantısını yapmamış olmasıydı. Trabzon özellikle son 10 yıldır yatırım alma bağlamında perişan bir vaziyette. İstihdam olayında işsizlik zirve yaparken gençlerin şehirden göçü devam ediyor. Son olarak yayınlanan TOBB raporunda Trabzon’un yatırım ve istihdam bağlamında Ordu’nun bile gerisine düştüğü, Rize’deki istihdam rakamlarının bile Trabzon’u yetiştiği kaydedildi. Trabzon’un önde gelen STK’ları yatırım ve istihdam konusunda hazırlanan ya da bekleyen 4 önemli proje için Trabzon’da defalarca yapılan toplantılardan sonuç alamadı. Nihayetinde Trabzon’un bu beklentilerinin Ankara’ya taşınması kararı alındı. TTSO, TTB, DKİB ve TESOB Başkanları 14 Aralık 2023 tarihinde Ankara’ya giderek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Trabzon’un Yatırım Adası başta olmak üzere, TEKSTİLKENT, Su ürünleri OSB’si ve Yat ve gemi inşa OSB’si gibi en temel beklentileri Bakan Uraloğlu’na ilettildi. Uraloğlu, 14 Aralık’ta makamında yapılan bu görüşmede 18 Ocak tarihinde Trabzon’a geleceğini bu konuları birlikte görüşeceklerini söyledi. 18 Ocak yaklaşınca bu kez Bakan Uraloğlu’nun KTÜ’de gençlerle buluşmak üzere 26 Ocak’ta Trabzon’a geleceği bildirildi. Trabzon’un önde gelen 4 STK’sı da bu tarihi esas alarak beklentiye girdi. Sorunlar görüşülecekti. Bakan Uraloğlu, 6 Ocak’ta Trabzon’a geldi. Üniversitede gençlerle görüştü ama Trabzon’un önde gelen STK’ları ile Trabzon’un bekleyen sorunlarını görüşmeden döndü. TTSO Başkanı Erkut Çelebi aranarak, görüşmeye zaman kalmadığı ileriki bir tarihte görüşme yapılacağını kendisine iletildi. günebakış gazetesi konuyu, “STK görüşmesi yine ertelendi” başlığıyla verdi.
***Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi, TÜİK’in Doğu Karadeniz Bölgesi için yayınladığı gelir ve yaşam koşulları araştırmasının sonuçlarıydı. Bölgede tam 478 bin yoksul yaşıyor. En başından beri özellikle son 10 yıldır istihdam bağlamında perişan olduğumuzu, göçün devam ettiğini Trabzon’un bir emekli şehrine dönüştüğünü yazdık. Üretim ve istihdam olmayan yerde elbette ki yoksulluk olur. TÜİK, geçtiğimiz hafta 2023 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırma raporunu yayınladı. Buna göre bölgede yoksulluk oranı %20’ye dayandı. TÜİK araştırmasında her bölge için bir yoksulluk sınırı belirlendi. Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Rize ve Artvin’in içinde olduğu TR90 bölgesinde yoksulluk sınırı 34 bin 185 TL ilan edildi. Buna göre bölgede yoksul sayısı 478 bine ulaştı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden sonra yoksulluğun zirve yaptığı bölge olduk. günebakış gazetesi gelişmeyi, “Bölgemizde 478 bin yoksul var” başlığıyla gördü.
***
Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Forum AVM’nin hukuksuzluğunun zirve yapmasıydı. Mahkeme kararına rağmen ruhsatsız pozisyona düşen inşaat devam edince polis ve zabıta müdahale etti. Ancak hiçbir gelişme yaşanmadı. Polis ve zabıta ekipleri tutanak tutarak Forum ek inşaatından ayrıldı. Forum yetkilileri çalışmaya devam etti. Anladık ki polis ve zabıta da Forum AVM’yi ziyarete gitti!..Napolyon’a sormuşlar, “Hukuk nedir?” diye Napolyon, “Güçlünün uymadığı ama güçsüze sürekli hatırlattığı şeydir” dedi. Bir başka tarif yapıp yapmayacağı soruldu. “Ağır sıkletin delip geçtiği, hafif sıkletin takıldığı ağdır.” cevabı verdi. Aynı soru üçüncü kez soruldu. Napolyon üçüncüsünde ise, “Uyan için var olan uymayan için olmayan şeydir.” dedi. Forum AVM’de hukuka rağmen yaşananlara bakınca bu ülkede hukukun gerçekten kimler için olduğunu daha iyi görüyoruz. Galiba hukuk sermayeye işlemiyor. günebakış gazetesi Forum’un zirve yapan hukuksuzluğunu, “Forum’u kimse durduramıyor” başlığıyla verdi.
***Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi yeni terminal binasında şimdiden bozulmaların başlamasıydı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında yapımına başlanan “dere yatağına terminal” yapım işi şehrin tüm STK’larının direnmesine rağmen gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı, “Ben DSİ’den rapor aldım” diyerek ve detaylarını hiç açıklamadığı gerekçe göstererek dere yatağına teriminali 200 milyon liradan çok para isteyerek yaptı. Dış görünüş itibari ile çağdaş ve harika görünen terminalin içi ise can yakmaya başladı. 3 katlı terminalin ısınma sorunu başta olmak üzere onlarca sorunu işletmeler tarafından gündeme getirildi. Onlarca sorun Büyükşehir Belediyesine iletildi. Ancak bu kez farklı bir sorun peyda etti. Zeminde bozulmalar baş gösterdi. Deprem bilimci Prof. Dr. Osman Bektaş, dere yatağındaki terminal binasını, “Dere yatağına Teminal Binası yapılmasının mühendislik, çevre kirliliği ve deprem büyütmesi açısından sakıncalı olduğunu bilim insanları dile getirseler de pratikte geçerliliği yoktur. Ancak bina yapılır, zeminde sorunlar yaşanır. Bilimsel önerini doğru olduğu anlaşılır. Pek iyi de olan ne? Olasılıkla zemini oluşturan dere yatağı alüvyonunda yeraltı su seviyesi mevsime göre değişmekte, bu da yüzeyde deformasyonlara, oturma ve yükselmelere neden olmakta, böylece zemin karoları bozulmakta ve kırılmaktadır” açıklamalarıyla değerlendirdi. günebakış gazetesi gelişmeyi, “Terminal tartışması bitmiyor.” başlığıyla verdi.