Giresun’da Şifa İçin Sırada Dışı Uygulama!

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başvuran bir hastanın daha önceden tıkanmış ve uzun süre tıkalı kalmış olan kalbin ana sağ damarı, bilenen klasik damar açma yöntemleri ile açılamayınca kalbin sol damarından girilerek sol ve sağ kalp damarları arasındaki ince köprü damarlarından geçilerek  açıldı. 
Yapılan işlem Türkiye’nin sayılı merkezlerinde gerçekleştirilirken, Prof. Dr. Turgay Işık, Prof. Dr. Zeki Yüksel Günaydın ve Kardiyoloji ekibi tarafından yapılan operasyon başarıyla sonuçlandı. 
Prof. Dr. Turgay Işık işlemin yaklaşık 3,5 saat sürdüğünü, hastanın yıllar önce farklı bir merkezde takılan yıllar içinde içi kireçle dolmuş tıkanmış ve başka merkezlerde açılamamış olan damarındaki stentini Retrograd-CTO (tıkalı yerin arkasından dolanarak) denen çok özel bir yöntem ve özel teller kullanarak açtıklarını ve hastayı şifa ile taburcu ettiklerini ifade etti.
Prof. Dr. Turgay Işık, kardiyoloji bölümüne desteklerinden dolayı Hastane Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı ve İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut’a teşekkür etti.