Hayatını Kaybeden Erzurumlu Aşık Ruhani’nin Cenaze Töreni Büyük Bir Kalabalığa Sahne Oldu!

Aşıklık geleneğinin aşıklarından olan ve yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle 93 yaşında vefat eden “Erzurumlu Aşık Ruhani” mahlasıyla bilinen Mustafa Temel’in cenazesi toprağa verildi.
Evinde vefat eden Aşık Ruhani için Tortum ilçesi Merkez Camii’nde tören gerçekleştirildi. Bugün ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Aşık Ruhani’nin naaşı Çamlıca Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Cenazeye Mustafa Temel’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Tortum Belediyesi Başkan Vekili Karabey Eroğlu ile vatandaşlar katıldı.
Dün Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Aşık Ruhani’nin vefatını duyurup başsağlığı diledi.
Ruhani’nin vefat haberinin ardından Erzurum  İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili  Osman Codur ise;
“Asırladır süre gelen aşıklık geleneğinin yaşayan hazinelerinden “Erzurumlu Aşık Ruhani” mahlaslı Mustafa Temel, 93 yaşında hayatını kaybetti. Anadolu’nun kadim geleneği olan aşıklık ile henüz 9-10 yaşlarında tanışan ve ilk eserlerini, dünyaya geldiği Tortum ilçesine bağlı Çamlıca köyünde veren Temel, ilki Kars olmak üzere yurt içinde 66 şehirde konser verdi. Temel, biri Yunus Emre Sevgi Yılında olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirmesiyle Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’ya turneye gitti. Görme engelli Temel, geleneğin en önemli isimlerinden olmayı başarmış ve birçok aşık yetiştirmiştir. Ömrünün son günlerine kadar aşıklık geleneğinin yaşatılması için mücadele veren Temel için 1931’de dünyaya geldiği Tortum ilçesinde, bugün (07.01.2024) ikindi namazına müteakip cenaze töreni düzenlenecektir. Merhuma Allah’tan rahmet diler, başta kederli ailesi olmak üzere aşıklar camiasına ve sevdiklerine sabırlar dileriz” diyerek başsağlığı diledi. Aşık Ruhani (Mustafa Temel) Kimdir?Ömrünün son dönemlerine kadar  sanatla iç içe olan Halk ozanı. 27 Ağustos 1931, Tortum / Erzurum doğumludur. Asıl adı Mustafa Temel’dir. Dokuz yaşında türküler söyleyerek başlayan şiir merakı, yirmi yaşında da kendisinin çalıp söylemeye başlamasıyla sürdü.
Yöresindeki âşıklar dışında, gelip giden öteki gezginci aşıklardan da etkilendi ve geleneğe ilişkin bilgisini pekiştirdi. Küçük yaşta bir gözünü, 1955 yılında geçindiği bir ameliyatta da ikinci gözünü yitirdi. Babası, “Kerem gibi çöllere düşersin” diyerek ozan olmasına rızası göstermiyordu. Ancak o, babasının muhalefetine karşın, halk ozanlığını tercih etti yine de. İlk şiirleri Köz dergisinde, daha sonra yine Köz, Gülpınar, Türk Dili ve Kültür Bakanlığının çıkardığı dergilerde yayımlandı. Bir şiiri 2007-08 öğretim yılında 8. sınıf Türkçe Kitabı’nda yer aldı. Kendi türkülerinin dışında usta malı ve öteki âşıkların türkülerini de söyledi. Tortum’da ikamet eden ozan, Fatma Temel ile evli; Nihar, Ayşe, Şakire, Haluk, Yaşar adlarında beş çocuk babasıdır.
Âşık Ruhanî, pek çok televizyon kanalı tarafından konuk edildi ve hakkında izlenceler hazırlandı. Konya Âşıklar Bayramı ile ülkenin pek çok yerinde yapılan bu tür etkinliklerde şiir, atışma ve türkü dallarında birincilikler aldı.
Erzurum Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından hakkında pek çok lisans, yüksek lisans ve doktora tezi hazırlandı. Şiirleri Atatürk Üniversitesi ve Kazım Karabekir Belediyesi tarafından Âşık Ruhani (1997) ve Bir Ses Var adlı kitaplarda toplandı