HİPERSAR Nedir Ne İçin Kullanılır? Hipersar Hakkında Kullanıcı Yorumları

HİPERSAR kan damarlarını gevşeterek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan, olmesartan medoksomil içeren bir ilaçtır ve 28 film tablet halinde kullanıma sunulmuştur. Olmesartan medoksomil anjiyotensin-II reseptör antagonistleri isimli bir ilaç grubuna aittir. HİPERSAR sebebi bilinmeyen yüksek kan basıncı (esansiyel hipertansiyon) tedavisi için doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü takdirde kullanılır.
Yüksek kan basıncı, kalp, böbrek, beyin ve göz gibi organlarda kan damarlarına zarar verebilir. Bu durum, bazen kalp krizi, kalp ya da böbrek yetmezliği, inme veya körlük gibi sonuçlar doğurabilir. Genellikle yüksek kan basıncının belirtileri yoktur. Ortaya çıkabilecek zararları engellemek için kan basıncını kontrol etmek önemlidir.
Yüksek kan basıncı, HİPERSAR gibi ilaçlarla kontrol altında tutulabilir. Doktorunuz, kan basıncını düşürmek için hayat tarzınıza dair bazı değişiklikler yapmanızı (kilo kaybı, sigarayı bırakmak, alınan alkol miktarını ve yemeklerde kullanılan tuz oranını azaltmak) ve aynı zamanda yürüyüş ve yüzme gibi rutin egzersizler yapmanızı önerecektir. Doktorunuzun bu tavsiyelerine uymanız önemlidir.
HIPERSAR nasıl kullanılır ?Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
– HİPERSAR’ı daima doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanınız. Herhangi bir durumdan emin değilseniz, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
– Genel başlangıç dozu günde bir tane HİPERSAR 10 mg’dır. Eğer bununla kan basıncınız kontrol altına alınmazsa, doktorunuz günlük dozu HİPERSAR 20 mg veya 40 mg’a yükseltebilir ya da başka ilaçlar reçeteleyebilir.
Uygulama yolu ve metodu- HİPERSAR yiyeceklerle birlikte veya öğünler arasında alınabilir. Az miktar su ile yutularak alınır.
– Mümkünse günlük ilaç dozunuzu daima günün aynı saatinde, örneğin kahvaltıda alınız.
– Doktorunuz size aksini söyleyene kadar HİPERSAR’ı almaya devam etmeniz çok önemlidir
HIPERSAR kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerHIPERSAR’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
– HİPERSAR’ın etkin maddesine veya yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılığınız (alerjiniz) var ise,
– Hamileyseniz,
– Safra taşınız veya sarılığınız varsa.
HIPERSAR’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
– Böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa,
– Karaciğer hastalığınız varsa,
– Kalp yetmezliğiniz ya da kalp kapakçığı veya kalp kası ile ilgili rahatsızlığınız varsa,
– Şiddetli kusuyorsanız veya ishalseniz, yüksek dozda idrar söktürücü (diüretik) tedavisi görüyorsanız ya da düşük tuz içeren diyet uyguluyorsanız,
– Kan tahlillerinizde yüksek potasyum tespit ediliyorsa,
– Böbreküstü bezlerinizle ilgili probleminiz varsa.
Kan basıncını azaltan her ilaçla olduğu gibi, kalp veya beyine ait kan akımı bozuklukları olan hastalarda, kan basıncındaki aşırı bir düşüş kalp krizi veya inmeye neden olabilir. Bu sebeple doktorunuz kan basıncınızı dikkatle ölçecektir.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
HIPERSAR’in yiyecek ve içecek ile kullanılmasıHİPERSAR’ı yiyeceklerle birlikte veya öğünler arasında, az miktar su ile yutarak ve mümkünse her gün günün aynı saatinde alınız (örn. kahvaltı zamanı).
Hamilelikilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamileyseniz HİPERSAR kullanmayınız. İlacın kullanımı sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz tedaviyi hemen sonlandırınız.
Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, hamilelikte kullanılması için güvenliği kanıtlanmış bir alternatif antihipertansif tedavisine geçmek için doktorunuzla konuşunuz. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirmeilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emziriyorsanız veya emzirmeye başlayacaksanız doktorunuza söyleyiniz. HİPERSAR emziren annelere önerilmemektedir. Emzirecekseniz, özellikle bebeğiniz yenidoğan ya da premature ise doktorunuz başka bir tedavi seçebilir.
Araç ve makina kullanımıHİPERSAR’ın araç ve makine kullanımınızı etkilemesi beklenmez. Fakat, yüksek kan basıncı tedavisinde zaman zaman baş dönmesi veya yorgunluk olabilir. Bu etkiler sizde oluşursa, etkiler geçene kadar araç ve makine kullanmayınız ve kullanımları ile ilgili doktorunuzun tavsiyelerini alınız.
Siyah ırktan hastalarda kullanımDiğer benzer ilaçlar ile olduğu gibi HİPERSAR’ın kan basıncı düşürücü etkisi, siyah ırktan hastalarda daha düşük olabilir.
HIPERSAR’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
HİPERSAR, laktoz (bir şeker tipi) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımıAşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız ya da son zamanlarda kullandınız ise doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz:
– Potasyum destek tedavisi, potasyum içeren bir tuz bileşeni, idrar söktürücü (diüretik) veya heparin (kan sulandırıcı) ile tedavi görüyorsanız, bu ilaçları HİPERSAR ile birlikte kullanmak kandaki potasyum seviyesini artırabilir.
– Lityum (duygu değişiklikleri ve bazı depresyon tiplerinin tedavisi için bir ilaç) kullanıyorsanız, HİPERSAR ile birlikte kullanmak lityumun toksisitesini artırabilir. Lityum almak zorundaysanız, doktorunuz kan lityum seviyelerinizi kontrol edecektir.
– Non Steroidal Anti İnflamatuvar İlaçların (ağrı, şişlik gibi iltihap bulgularını geçirmek için kullanılan ilaçlar, steroid yapılı olmayan antienflamatuvar ilaçlar) HİPERSAR ile birlikte kullanımı, böbrek yetmezliği riskini artırabilir ve HİPERSAR’ın etkisi azalabilir.
– Kan basıncını düşüren başka ilaçlar, HİPERSAR’ın etkisini artırabilir.
– Hazımsızlık ilaçları (antiasit), HİPERSAR’ın etkisini biraz azaltabilir.
Hipersar Yan EtkileriBu ilacın tedavisi esnasında kaşıntı ve döküntü ile birlikte yüzde, ağızda yada gırtlakta şişme görülebilir. Bu durumda bu ilacı kullanmayı kesin ve hemen hekiminize bildiriniz. Nadiren (yaşlı hastalarda biraz daha fazla olmak üzere) hassas kişilerde bu ilaç kan basıncının fazla düşmesine neden olabilir. Bu da şiddetli sersemlik ve bayılmaya sebep olabilir. Bu durum ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı durdurunuz, hemen doktorunuza bildiriniz ve düz uzanınız.Kaç hastada görülebileceği ile ilgili size bir fikir vermek için yan etkiler; yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek olarak listelenmişlerdir.          
Yaygın:
– Sersemlik hissi
– Bulantı
– Hazımsızlık
– İshal
– Karın ağrısı
– İshal ve kusma ile birlikte görülen mide ve barsak enfeksiyonu
– Yorgunluk
– Boğaz ağrısı
– Burun akması veya dolması
– Bronş iltihabı
– Grip benzeri belirtiler
– Öksürük
– Göğüste, sırtta, kemiklerde veya eklemlerde ağrı
– İdrar yollarında enfeksiyon
– Ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda, ellerde veya kollarda şişme
– İdrarda kan
– Kan testi sonuçlarında da bazı değişiklikler görülmüştür:
– Kanda trigliserid miktarının yükselmesi (hipertrigliseridemi)
– Kanda ürik asit miktarının yükselmesi (hiperürisemi
 – Karaciğer ve kas fonksiyon testlerinde artışYaygın olmayan:
 – Denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi (vertigo)
– Deride kızarıklık
– Göğüste ağrı ve huzursuzluk hissi (anjina) Seyrek:
– Kan testi sonuçlarında potasyum düzeyinin normalin üstüne yükselmesi (hiperkalemi)
Çok seyrek:
– Baş ağrısı
– Kas krampları ve ağrısı
– Böbrek problemleri
– Halsizlik
– Enerji azlığı
– İyi hissetmeme
-Kusma
– Kaşıntı
-Deri döküntüsü (ekzantem)
-Kan testi sonuçlarında da bazı değişiklikler görülmüştür
-Böbrek fonksiyonları ile ilişkili bazı maddelerin miktarlarında artış
-Pıhtılaşmayı sağlayan kan hücresi olan trombosit sayıısında azalma (trombositopeni)
– Ben 20/12.5 kullanıyorum aşırı sırt ağrısı ve ereksiyon problemi yarattı bıraktım hemen
– Valla tansiyonu dusuruyor ama vucudu mahfediyor halsizlik dengesizlik bas agrisi kabizlik goze kadar vuruyor ben doktora gidecem
– Başka bir vitamin eksikliği olabilir lütfen ilacınızı bırakmayın ben rahatladım içtim iceli
– İlaçla alakası yok bende yeni başlayan biri olarak dünya varmış diyorum sakın ilacınızı başka şeylere bağlayarak bırakmayın tansiyon çok kötü birşey ben kullandım kullanali dünya varmış diyorum baş ağrılarım gitti şükürler olsun