Hutbede Şehit Bölümünü Okumayan İmamı Darp Eden Kaymakama Trabzon’dan Destek!

Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde 19 Ocak Cuma günü meydana gelen olay Türkiye gündemine oturdu.
Cuma hutbesinde şehitlerle ilgili kısmı okumayan imamı uyaran ve hutbenin tamamının okunmasını isteyen Kulp Kaymakamı Burak Akeller’in, hutbeyi yarım okuyan İmam M.K.’yı darp ettiği iddia edildi.
Gündeme bomba gibi düşen olay sonrası Trabzon’da bazı siyasiler Kaymakam Akeller’e destek verdi.
Diyarbakır Kulp İlçesi Bahçelievler Camii’nde görev yapan İmam M.K., 19 Ocak Cuma günü hutbeyi okurken şehitler ile ilgili kısmı atlayıp okumamasına ilçe Kaymakamı Burak Akeller tepki gösterdi.
Kaymakam Akeller, İmam M.K’yı uyararak hutbeyi tam okumasını istedi.
Kaymakamın uyarısının ardından şehitlerle ilgili kısmı yeniden okuyan İmam M.K., Cuma namazı sonrası Kaymakam Burak Akeller’in kendisini darp ettiğini iddia etti.
Diyarbakır’daki Olayla İlgili Soruşturma BaşlatıldıHastaneye giderek darp raporu alan ve Kaymakam Burak Akeller’den şikayetçi olan İmam M.K.’nın olayı Türkiye gündemine düştü.
Yaşananların duyulmasının ardından bazı kesimler şehitlerle ilgili kısmı okumayan İmam M.K.’ya, bazı kısımlar da imamı uyararak hutbenin tam okunmasını sağlayan Kaymakam Burak Akeller’e destek verdi.
Darp iddialarının ardından konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyuran İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, soruşturma devam ederken sosyal medyadan yapılan yorumların karalama maksatlı olduğunu söyledi.
Konuyu yakından takip ettiklerini söyleyen Bakan Yerlikaya, “Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi’nde ‘şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan’ cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır.
Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz.” açıklamasında bulundu.
Trabzonlu Siyasiler Kaymakamı DesteklediDiyarbakır’da meydana gelen darp iddialarının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan AK Parti Trabzon 27. Dönem Milletvekili Salih Cora, Kaymakam Burak Akeller’e destek verdi.
Kaymakam Burak Akeller’in görevini korkmadan yaptığını söyleyen Salih Cora, “Diyarbakır Kulp ilçesi Bahçelievler Camii’nde İmam M.K.’nın Cuma hutbesini okurken şehitler ile ilgili kısmı atlaması üzerine Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Burak Akeller’in, ‘Hocam hutbeyi tam oku’ diyerek uyarıda bulunması ve ardından  imam M.K., şehitlere rahmet dilenen bölümü okuyarak hutbeyi tamamladı. Şehitlerimizi unutmayan, korkmadan çekinmeden görevini ifa eden Kaymakam beyi yürekten kutluyorum…” ifadelerini kullandı.
AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi de Kaymakam Akeller’e destek verenler arasında yer aldı.
Kaymakam Burak Akeller’in şehitlerin hatırasına sahip çıktığını söyleyen Başkan Çebi, “Şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıkarak milli bir duruş sergileyen Diyarbakır Kulp Kaymakam’ı Burak Akeller’i yürekten kutluyor ve destekliyorum.” dedi.
Ne Olmuştu?Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde 19 Ocak Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği Cuma hutbesinde şehitlerle ilgili kısmı okumayan İmam M.K.’yı cemaatin arasında olan ilçe Kaymakamı Burak Akeller uyardı.
Hutbenin tamamının okunması konusunda kaymakamın yaptığı uyarıdan sonra hutbeyi tam okuyan imam, Cuma namazı çıkışında Kaymakam Burak Akeller’in kendisini odasında mikrofon sopasıyla darp ettiğini iddia etti.
Ufak Bir Çizik Nedeniyle Hastaneye GittiAyağında ağrı ve ufak bir çizikle hastaneye giden İmam M.K., darp edildiğini söyleyerek darp raporu aldı. Raporun ardından Kaymakam Akeller hakkında şikayetçi olurken, İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.
Cuma hutbesinde şehitlerle ilgili kısmı okumadığı için Kaymakam tarafından darp edildiğini iddia eden İmam M.K. yaşananları anlatarak, “Kaymakam beyle daha önce aramızda hiçbir husumet yoktu. Hutbeden inerken birinin bağırma sesi geldi, ‘Hoca hutbeyi tamamla’ diye.
İmam Olayı AnlattıBağıran kişinin kaymakam bey olduğunu görünce geri gittim, bir paragraf kadar geri gittim ve tekrar yerime geçtim. Cuma namazını kıldıktan sonra cübbemi çıkarıp odaya gidecektim. O sırada kaymakam beyin koruması gelerek ‘hutbeyi al odaya geç kaymakam bey gelecek’ dedi. 
Ben kaymakam bey geldiğinde ‘hutbeyi niye yanlış okudun, ya da bazı yerleri neden atladın’ demesini bekliyordum. Odaya gittiğim esnada ağza alınmayacak küfürler etmeye başladı. Ettiği küfür ve hakaretlere karşı tek bir şey demedim. Bana ‘Terörist’ kelimesi kullandı.
Kaymakama ‘Babam güvenlik korucusu, ağabeyim polis, bu kelimeyi bana diyemezsin’ dedim. Bunu deyince sinirlendi, yumruk ve tekme attı. Ben asla karşılık vermedim. Suçlu olmamak için karşılık vermedim. Küfür etmeye devam etti. 
Odada mikrofon sopası vardı, onu aldı bana ‘sarık ve cübbeni çıkar’ dedi. Sarık ve cübbemi çıkardıktan sonra sopayla bacaklarıma vurmaya başladı. O esnada cemaatten birkaç kişi kapıyı çaldı, kaymakamın talimatı ile koruması kimsenin girmesine izin vermedi.
İmam Darp Raporu AldıOlaydan sonra hastaneye gittim darp raporu aldım.  Darbeler önemli değil, ama ettikleri hakaretleri kabul etmiyorum. Ben darp etmedim diyor, peki ayağımdaki bu morluklar neyin nesi? Yıllardır bu camide görev yapıyorum, bugüne kadar cemaatle ilgili bir tek sıkıntım yoktu.
Hastanede kaymakamın darp olayından söz etmedim. Hastanede ‘kaymakam bey beni darp etti deseydim’ olayı örterlerdi. Bu nedenle başka bir kişi ile tartıştığımı söyledim.” dedi.
İmamın iddialarını yalanlayan Kaymakam Burak Akeller, “Bugün hastaneye giden herhangi birinin şuram ağrıyor dese darp raporu alabiliyor. İmamın raporu gerçekçi değil. Raporda ‘sağ bacağında ağrı var, yüzeysel bir de çizik’ yazıyor. Ben imama dokunmadım bile.” ifadelerini kullandı.