ICJ’nin Soykırım Kararına Trabzon’dan Destek!

Güney Afrika, İsrail’in Filistin’e karşı 7 Ekim 2023 tarihinde başlattığı saldırıların soykırım olduğunu söyleyerek Uluslararası Adalet Divanı’na (ICJ) dava açtı.
Konuyla ilgili Uluslararası Adalet Divanı aldığı ara kararda, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı soykırım eylemlerini engellemek için tüm önlemleri almasının zorunlu olduğuna hükmetti. Ayrıca Adalet Divanı, Hamas’ın da derhal rehin tuttuğu İsraillileri serbest bırakması gerektiğini belirtti.
Kararın açıklanmasının ardından, İsrail-Filistin arasındaki savaşın sıkı takipçisi olan Türkiye’den açıklamalar birbiri ardına geldi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ICJ’nin aldığı kararın çok değerli olduğunu söyleyerek, “Uluslararası Adalet Divanında Gazze’deki insanlık dışı saldırılarla ilgili alınan ihtiyati tedbir kararını değerli buluyor, memnuniyetle karşılıyorum.
Filistinli masum sivillere yönelik işlenen savaş suçlarının cezasız kalmaması için sürecin takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Soykırım Sözleşmesi’ne taraf ülkeler için bağlayıcı olan bu kararın; İsrail’in kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden gerçekleştirdiği saldırılarının artık bir son bulmasına vesile olmasını diliyoruz.
Türkiye olarak ateşkesin tesisi ve kalıcı barışa giden yolun temini adına tüm gücümüzle çalışmaya ve Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.
“İNSANLIK VİCDANIN EN BÜYÜK MESELESİ”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Trabzonlu siyasiler de karara destek açıklamaları yaptı. AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, İsrail’in Filistin’e uyguladığı saldırıların insanlığın en büyük meselesi olduğunu söyleyerek, “7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye uyguladığı soykırım sonucu binlerce bebek, kadın ve sivil hayatını kaybetti.
Yaşanan zulmün durması için Uluslararası Adalet Divanı’nın almış olduğu karar son derece büyük bir önem taşıyor. Daha adil bir dünya için başta Filistin olmak üzere, zulme uğrayan coğrafyaların yanında olmak insanlık vicdanın en büyük meselesidir.
Sağ duyunun ve insanlık kaygısının global düzeydeki temsil makamı olan Uluslararası Adalet Divanı’nın kararı, yalnızca Filistinliler için değil tüm mazlumlar için ümit kaynağı olmuştur. Alınan kararı bir kez daha destekliyor, adaletin bir önce sağlanmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
“HAKLI MÜCADELESİ İÇİN ATILMASI GEREKEN BİR ADIMDI”Trabzonlu Milletvekili Yılmaz Büyükaydın da konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı karar, 100 günden fazladır soykırıma maruz kalan Filistin Halkının bu haklı mücadelesi için atılması gereken bir adımdı.
Bu karar, İsrail’in uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği anlamına gelir. Sürecin başlangıcından bu yana Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasinin tüm araçlarını kullanarak İsrail yönetimine sivillere yönelik saldırılarını ve soykırıma varan operasyonlarını derhâl durdurması çağrısını yineliyor, bu soykırım son bulana ve suçlular cezalandırılana kadar Gazze halkının ve çocukların yanında olacağımızın unutulmamasını tekrar etmek istiyorum. İsrail bu zulme son vermelidir.” dedi.
CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez de Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı karara destek verdi. İsrail’in soykırımlarına bir an önce son vermesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Sibel Suiçmez, “Filistin ve Gazze’de, binlerce mazlum insanı katleden İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda ‘soykırım’ suçundan yargılanacak.
Uluslararası Adalet Divan’ının verdiği bu tedbir kararı sonrası Filistin halkının topraklarını işgal eden İsrail, insan haklarını hiçe sayarak gerçekleştirdiği soykırıma bir an önce son vermelidir.” ifadelerini kullandı.
‘GÜNAY AFRİKA ASİL BİR DURUŞ SERGİLEDİ’AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İsrail’e karşı dava açan Güney Afrika’nın asil bir duruş sergilediğini dile getirdi.
Kararın alınmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Genç, “Uluslararası Adalet Divanı’nda alınan İsrail kararını gönülden destekliyor ve bu kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Mazlumları yalnızlığa terk etmeyen Güney Afrika’nın bu asil duruşunu asla unutmayacağız. Katil ve işgalci İsrail bu soykırımlarının hesabını er ya da geç verecektir.” açıklamasında bulundu.
NE OLMUŞTU?Güney Afrika, İsrail’in Filistin’e karşı 7 Ekim 2023 tarihinde başlattığı saldırıların soykırım olduğunu söyleyerek Uluslararası Adalet Divanı’na (ICJ) dava açtı. Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı davada ara karar verildi. Uluslararası Adalet Divanı aldığı ara kararda, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı soykırım eylemlerini engellemek için tüm önlemleri almasının zorunlu olduğuna hükmetti. Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’e karşı aldığı karar, Lahey’deki Barış Sarayı’nda bulunan ICJ’nin 14 daimi üyesi ile İsrail ve Güney Afrika’yı temsil eden birer yargıçtan oluşan 16 kişilik heyet tarafından açıklandı. ICJ, Güney Afrika’nın açtığı davayı değerlendirerek, İsrail güçlerinin Gazze’de soykırım yapmayacağını garantilemesi gerektiği zorunluluğunda olduğuna hükmetti. Kararda, İsrail’in uyması gereken uluslararası yükümlülükleri olduğunu ve bu yükümlülükler gereğince karara uymak için alacağı önlemleri 1 ay içinde Lahey’e bildirmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca Uluslararası Adalet Divanı, Hamas’a da rehin tuttuğu İsrail vatandaşlarını derhal serbest bırakması çağrısında bulundu. İki ülkenin de Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı bu karara uyup uymayacağı merak konusu oldu.