İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Uzman İsimden Önemli Uyarı Geldi

Sıfır kilometre araçlardaki yüksek fiyatlarla başa çıkabilmek amacıyla getirilen yeni yönetmelik, stoklardaki binlerce sıfır otomobilin sahipleri tarafından piyasaya sürülmesine neden oldu.
Araç hasar kaydı sorgulaması, ikinci el araç alım-satım işlemlerinde sıkça kullanılan bir yöntemAncak, 3-6 ay hatta 1 yıl boyunca stoklarda bekletilen otomobilleri almayı düşünen tüketicilerin dikkatli olmaları gerekiyor.
Araç hasar kaydı sorgulaması, ikinci el araç alım-satım işlemlerinde sıkça kullanılan bir yöntem. Bu yöntem, alıcı ve satıcının aracın hasar kaydını veya karıştığı kazaları öğrenmesine olanak tanırken, ikinci el otomobil piyasasında artan bir sorun olan ‘plaka’ sahtekarlığı girişimleri yapılmaktadır.
Otomobil sektöründe kötü niyetli kişilerin arttığına dikkat çektiGalerici esnafı Mustafa Başkonuş, otomobil sektöründe kötü niyetli kişilerin arttığına dikkat çekerek, “Plakayla araç hasar kaydını sorguladım ve herhangi bir hasar kaydı çıkmadı. Ancak, ruhsatı almadan önce aracın şasi numarasıyla sorgulama yapmalısınız. Plakadan sorgulama yapıldığında aracın tescil tarihi, devir tarihi gibi bilgiler gizlenebiliyor ve hasar kaydı görünmeyebilir. Bu nedenle, araç alırken mutlaka şasi numarasından da sorgulama yapılmalıdır. Aksi takdirde, mağdur olabilirsiniz” uyarısında bulundu.