İlber Ortaylı Trabzon’da Ülkedeki Etnik Grupların Artışına Dikkat Çekti!

Türkiye’nin en ünlü profesörlerinden tarih alanında milyonların rehberi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Trabzon’un Yomra Kültür ve Kongre Merkezi’nde okurlarıyla söyleşi de bir araya geliyor.
Yoğun ilginin gösterildiği programda Türkiye’deki etnik grupların arttığına değinen Ünlü tarihçi, “Etnik gruplarının çoğunda bilinç yoktur. Kendi dilini kendi kültürünü çoğunlukla bilmez. Gençlerin yerel yönetimlere katılması lazım. Yerel belediyelerin güçlenmesi lazım. Bizim isteğimiz gençlerin memleketlerine tanıyıp sevmeleridir. ” şeklinde konuştu.
“Bir memlekette asker olmak önemli değil, General olmak lazım”Nitelikli insan yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ortaylı, “Almanya’daki 3 milyon insan yaşıyor. İngilizce bilen 300 bin çıkmaz. Çocuklarımıza birinci sınıf İngilizce öğretmeniz lazım. Okuldaki İngilizce ile bir şey olmaz. Bir memlekette asker olmak önemli değil. General olmak lazım. Yoksa piyon asker olursun. Türkiye insan kaynağını harcayabilecek bir ülke değil. Kanser salonuna hademe yetiştiren değil konser salonuna virtöz yetiştiren bir ülke olmalıyız.” diye konuştu.
Cuma hutbesine laf sokulmasını da eleştiren Ortaylı, yerel halka çok göreceli düştüğünü söyledi.
Kaynak: gunebakis.com.tr