Karadenizli Yavuz Selim Kıran, Aile Bakan Yardımcılığı’na Atandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 6 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, Ordulu Yavuz Selim Kıran atandı.
Yavuz Selim Kıran Kimdir?Yavuz Selim Kıran, 1985 yılında Ordu’da dünyaya geldi. Lisans öğrenimini Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Yavuz Selim Kıran, Erdoğan’ın başbakanlık döneminde Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevini yürüttü. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Başkan Danışmanlığı ve Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nün (TÜSSİDE) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenen Kıran, ayrıca Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı olarak da görev yaptı.
2018 yılı genel seçimlerinde AK Parti Ordu Milletvekili adayı olan Yavuz Selim Kıran, 7 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine atandı. Son olarak 2022 yılında Hırvatistan Büyükelçisi olarak atandı.
Kıran, evli ve bir çocuk babasıdır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer iki atama kararı- Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Devlet denetleme Kurulu Üyesi Abdulkadir Polat atandı.
– Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Yüksek görevden alınmış ve boşalan Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Semih Ekercin atandı.