Kaynakçı

Beni de mutlaka “kaynakçı aranıyor” ilanı için gelenlerden sandılar. Köşedeki masayı gösterdiler, anlamıştım. Görevli, genç birini beklerken emekliyle karşılaşınca şaşırmış olmalı…”Yurt dışında çalışabilecek, her türlü şartlarda” diyerek yüzüme baktı. “Size göre iş değil” anlamında…Hâlâ beklediğimi görünce “kaynakçı mısınız” diye sordu.”Köşe yazarıyım” deyince, başını salladı. “Çay?””Olur” dedim ve anlatmaya başladı.
***Sonuçta kaynakçı pozisyonu için başvuran bir köşe yazarıydım!Özellikle yurt dışında kaynakçı ihtiyacı varmış.3 bin doları aşkın bir ücret ki 100 bin TL civarında…Piyasada kaynakçı gibi pek çok meslekte usta bulmakta zorlanıyorlarmış.Eğitimde geldiğimiz nokta bu işte.Tüm yatırımlar Genel Lise eğitimine…Kalan %30 da mesleki eğitime…Hal böyle olunca kaynakçı da zor bulunuyor.
***Son günlerde tartışmalar iyice büyüdü.” Türkiye, bu gidişle İngiltere gibi olacak.”Doktoru, mühendisi, öğretmeni, hemşiresi Pakistan ve Hindistan’dan…Hizmet sektöründe çalışanlar da öyle…Zaten Başbakanları da oralı fakat yeni memleketini tutmuş, hiç oralı değil yani.
***Türkiye için son göçler sosyolojik olarak incelendiğinde aynı gerçekle karşı karşıyayız. Hastaneler ve sağlık ocaklarına gidiniz, daha çok Suriye’den gelen doktorlar…Hizmet sektörü de öyle…Tarım ve Hayvancılıkta Afganlılar…Çocuk bakımı ve ev hizmetlerinde diğer ülkeler…Her sektör, kaynağını bulmuş durumda. Bu arada olan, bizimkilere olacak. Üç beş yıl sonra işler iyice karışacak.***Tehlike, göstere göstere geldi.Meslekler için yetiştirilecek çocuk ve genç bulmakta zorlanıyoruz. Bu yüzden operatör ve kaynakçı bulunamıyor. Asgari ücretin 17 bin TL olduğu dönemde 100 bin TL verseniz de bazı meslek sahipleri ortada yok. İngiltere ve Fransa gibi olduğumuzun resmidir. Zor işlerde Afrikalı ve Orta Doğulu…Yakın dönemde yaşanan göçler, Türkiye’nin 10 yıllık ihtiyacını karşıladı gibi… Fakat bu tür sorunların çözümü için illaki sürekli göç mü almak gerekiyor?