Boğa festivalleri sırasında bu yaz yedi kişi hayatını kaybetti; Valencia’da yetkililer ”Boğalara saygımızı kaybetmemeliyiz” dedi

İspanya’nın doğusunda yer alan Valencia’da boğa koşusu festivali sırasında bu yıl yedi kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yetkililer, festivale gideceklere “boğalara saygılarını kaybetmemeleri” çağrısında bulundu.

The Guardian’da yer alan habere göre, Valencia’da yaz aylarında gerçekleştirilen “Boğalar Sokakta” olarak bilinen festivalde son iki ayda yedi kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi yaralandı.

Mevcut kurallara göre festivale 16 yaş altının, fiziksel ya da psikolojik olarak uygun durumda olmayanların ve sarhoşların katılması yasak.

Valencia yönetiminin Güvenlik ve Acil Durumlar Sekreteri José María Ángel, festivalle ilgili açıklamasında “Boğalar öldürüyor ve bu festivaller risk taşıyor diye boğalara olan saygımızı kaybedemeyiz” dedi.

Engel, festivalin sokak dansı ya da konsere gitmekle eş değer olmadığını söyleyerek “Bireysel ve kolektif risk taşıyor bu nedenle katılım için olgunluk gerekiyor” dedi.

İspanya’da yetkililer, festivallerin devam edeceğini ancak katılımcıların sorumlu davranması gerektiğini söylerken İspanyol insan hakları partisi Pacma, boğa festivalleri tamamen yasaklanmadığı sürece insanlar ve hayvanların acı çekmesinin önlenemeyecğeini vurguladı.

Kaynak: T24
 
Üst Alt