Gülşen ne dedi, neden tutuklandı?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sanatçı Gülşen hakkında TCK 216. Madde kapsamında resen soruşturma başlatıldı. İmam hatip liselilere yönelik sözleri gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan Gülşen, savcılık işlemlerinin ardından sevk edildiği nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği’nce, ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan tutuklandı. Haberlerin ardından Gülşen’in ne dediği ve neden tutuklandığı kamuoyu tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, Gülşen ne dedi, neden tutuklandı? Gülşen ne söyledi?

Son dönemde sahne kıyafetleri nedeniyle hedef gösterilen Gülşen’in nisan ayında verdiği konserde 4 ay önce imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerinin yer aldığı bir video aylar sonra dolaşıma sokuldu. Gülşen’in sözleri tartışma yaratırken, Twitter’da ’’#GülşenTuklansın’’ diye etiket açıldı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülşen hakkında soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan Gülşen, ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla tutuklandı.

Gülşen ne dedi?​


İstanbul’daki bir mekânda nisan ayında sahne alan Gülşen, konserinin ilerleyen dakikalarında ”İmam hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” ifadelerini kullandı.

”İnandığım özgürlüğü savunurken eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum”


Gözaltına alındıktan sonra Gülşen, kamuoyuna ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Gülşen yaşadığı sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı:

”Uzun yıllardır birlikte çalıştığım çalışma arkadaşlarım ile iş ve çalışma ortamında yapmış olduğum bir espri toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafından öne çıkarılarak yayınlanmıştır.

Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen kötü niyetli kimselere malzeme vermiş olmasından dolayı üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum.

Videodaki söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha başka bir dil bulmalıydım; bulacağım...”


Kaynak: T24
 
Üst Alt