Jüpiter’in neden Satürn gibi halkalara sahip olmadığı keşfedildi

Güneş Sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in, neden Satürn gibi halkalara sahip olmadığı, yeni yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı. Webtekno’nun haberine göre, Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni Jüpiter ve Satürn, her ne kadar birbirine benzeseler de Jüpiter’in, neden Satürn gibi halkalara sahip olmadığı tartışılıyordu. İşte bu sorunun cevabı, yayımlanan yeni bir araştırmayla verildi.

Jüpiter’in, aslında bir halkaya sahip durumda olduğu, fakat bu halka genellikle arkasından Güneş ışığı vurmadıkça gözlemlenebilir boyutlarda olmadığı belirtildi. Halka, son olarak James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafla görülmüştü.

Planetary Science Journal’a kabul edilen yeni araştırmaya göre bu sorunun cevabının, Jüpiter’in uydularında saklı olduğu yazıldı. Araştırmaya göre Jüpiter’in Ganymede, Callisto, Io ve Europa uyduları, kütle çekimleri ile gezegen etrafında kaya ve toz gibi cisimlerin birikmesini engelliyor. Ayrıca oluşturulan simülasyonlara göre gezegenin, uyduları nedeniyle Satürn kadar büyük halkalara hiçbir zaman sahip olmayacağı iddia edildi.

Haberde yazılan bilgilere göre, Jüpiter’in şu andaki mevcut silik halkası ise uydulara çarpan gök cisimlerinden uzaya sıçrayan toz ve parçacıklardan oluşuyor. Satürn’ün halkalarıysa bundan farklı olarak toz, kaya ve en önemlisi buz parçalarına yer veriyor. Bu parçaların gezegene çarpan asteroidler veya Satürn’ün yer çekimi nedeniyle gezegene çarpan büyük, buzlu bir uydunun parçalanmasından kaynaklandığı düşünülüyor.
 
Üst Alt