Milli Eğitim Bakanı Özer'den öğretmenlere gözaltı ile ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Ders Aletleri Yapım Merkezi’nde katıldığı EVKİT (Evde Eğitim Gören Çocukların Eğitimlerinde Kullanılacak Eğitim Materyali) Dağıtım Töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özer, hakları için eylem gerçekleştiren özel sektör öğretmenlerine yönelik polis müdahelesiyle ilgili açıklama yaptı. Özer, "İki güzide meslek grubu yani öğretmen ve polisleri karşı karşıya getirmeyle ilgili her türlü manipülasyona şiddetle karşıyız" dedi.

İHA'nın aktardığı habere Özer'in açıklaması şöyle:

"Bakanlık olarak devletteki öğretmenlerimizle özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlerimizi ayırt etmiyoruz. Her birinin çalışma koşullarını çok daha iyi bir noktaya getirmek için, çok daha iyi ortamlarda eğitim vermelerini sağlamaları için gece gündüz demeden çalışıyoruz. İki güzide meslek grubu yani öğretmen ve polisleri karşı karşıya getirmeyle ilgili her türlü manipülasyona şiddetle karşıyız."

NE OLMUŞTU?

Dün, özel okullarda ve dershanelerde çalışan öğretmenlerin örgütlendiği Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri, taban maaş hakkı ve temel taleplerini dile getirmek için Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelmişti.

Ankara'da bir araya gelerek Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek isteyen öğretmenlere polis biber gazıyla müdahale etmişti. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, 9 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. Polisin gözaltına aldığı 9 kişi akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Polisin müdahalesi sırasında bir öğretmenin sürüklenerek gözaltına alınması tepkilere neden olmuştu.
 
Üst Alt