Serkan Taranoğlu kimdir?

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker, birçok isimle birlikte Serkan Taranoğlu’nun rüşvet aldığını iddia etti. İddiaların ardından hakkında birçok paylaşım yapılan Serkan Taranoğlu, gündemde yer aldı. Serkan Taranoğlu’nun kim olduğu kamuoyu tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, Serkan Taranoğlu kimdir?

Peker’in bugünü işaret ederek ”Çok eğleneceğiz” demesi gündeme bomba gibi düştü.Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB üyesi Salih Orakcı’nın rüşvet aldığını iddia etti.

Peker, konuyla ilgili Twitter’da paylaştığı ve kamuoyuna açıklayarak, aleniyet kazandırdığı WhatsApp yazışmalarını da yayımladı.

Serkan Taranoğlu kimdir?​


1972 yılında doğduğu bilinen Serkan Taranoğlu, Lisans eğitimini Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat bölümünde tamamladı.

1997 yılında Başbakanlık’ ta göreve başlayan Serkan Taranoğlu’nun, Osmanlı Arşivleri Genel Müdürlüğünde bir süre çalıştıktan sonra Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü,Türkiye Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Gübre Sanayi A.Ş. Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunduğu yazıldı.

2004 yılına kadar Başbakanlık bünyesinde görev yapan Taranoğlu’nun, daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığındaçeşitli görevlerde bulunduğu belirtildi.

Kamu görevinden bir süreliğine ayrılan Taranoğlu’nun, bu süre zarfında önce Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Danışmanlığı yaptığın, daha sonra da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun danışmanlığı (2011-2015) görevinde bulunduğu duyuldu.

Bu görevi ifa ederken Türkiye Kürek Federasyonu Asbaşkanlığı görevini de üstlenen Taranoğlu’nun 24 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanan Resmî Gazetede 3’lü Kararname ile Ekonomi Bakan Müşavirliği kadrosuna atanarak tekrar kamu hizmetine döndüğü söylendi.

Ekonomi Bakanlığında bir süre görev yapan Serkan Taranoğlu’nun, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığında görevlendirildiği belirtildi.

Serkan Taranoğlu’nun yaklaşık 1,5 yıllık görevi sonrasında, 8 Ocak 2019 tarihli Resmî Gazeteki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak görevlendirildiği söylendi.

İnternet portallarında köşe yazarlığı yapmakta olan Taranoğlu’nun, Yonca Taranoğlu ile evli olduğu biliniyor.Kaynak: T24
 
Üst Alt