LYRİCA Nedir Ne İçin kullanılır? Lyrıca Hakkında Kullanıcı Yorumları

Bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan Lyrıca’nın etken maddesi pregabelindir. Nöropatik ağrı fibromiyalji huzursuz bacak sendromu ve genelleşmiş anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan bir etken maddedir. Lyrıca  kapsülleri hastalık nöbetlerine ve ağrıya sebep olan beyindeki sinir uyartılarını yavaşlatarak istem dışı kasılmaları durduran ve önleyen bir antiepileptiktir. Lyrıca istem dışı kasılmalarla veya kasılı olmadan vücudun belirli bölgelerini etkileyen basit parsiyel nöbetler ve bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybına sebep olan kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınmasını sağlar. Ayrıca beyindeki Merkezi sinir sistemine giden ağrı sinyallerini yavaşlatıcı etkisi ile uçuk virüsü, zona ve diyabet gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan sinir ağrıları ve eklem dışı romatizmal ağrılar ile ilgilidir.
Lyrıca Nasıl Kullanılır?Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınız da bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Lyrıca’nın her bir kapsülünü bir bardak dolusu su ile birlikte alınız tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Lyrıca’yı kullanmayı unutuysanız hatırladığınızda bir sonraki doz zamanınız değilse bile hatırlar hatırlamaz alınız.
Lyrıca’yı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer şeker hastası iseniz bu ilacı kullanırken kilo alabilirsiniz. Hekiminize danışmadan ilacın kullanımını durdurmayınız ve doz miktarında değişiklik yapmayınız.
İlacı kullanırken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik atak, uyku sorunları, alıngan, sarılgan, heyecanlı, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni ya da daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz acilen hekiminizle görüşünüz.
Bu ilacı hastalık nöbetleri tedavisi için kullanıyorsanız durumunuzda iyileşme görülse bile kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını hekiminize danışmadan aniden kesmeyiniz. Aksi takdirde nöbetlerde artış olabilir ve geri dönüş belirtileri yaşayabilirsiniz. İlacınızı tamamen kesmeden önce yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir. İlacın kullanımı uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden yaşlı hastalar düşmelere, yaralanmalara ve kazalara karşı tedbirli olmalıdır.  Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ilacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da arttıracaktır.  Lyrıca düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Baş dönmesi ve uyku halinde sebebiyet verebileceğinden ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç veya alet kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren işleri yapmaktan sakınınız.
Lyrıca’nın Gebelikte Nasıl Kullanılır?Gebelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan lyrıca’yı kullanmamalısınız. Hamilelik döneminde kullanıldığında doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise hekiminize danışmadan kullanmanız önerilmemektedir.
Lyrıca’nın Yan etkileri Nelerdir?-  Baş ağrısı
– İştah artışı
– Kas ağrısı
– Güçsüzlük
– Halsizlik
– Kol ve bacaklarda şişme
– Kolay kanama ve çürük oluşumu
Bu gibi yan etkilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde hekiminizi arayınız. Sersemleme veya uykululuk, endişe, kaygı, bulanık görme, denge veya koordinasyon kaybı hafıza veya konsantrasyon problemleri, ağız kuruluğu, cilt döküntüsü veya kaşıntı kabızlık, gaz, iştah artışı, eklem veya kas ağrısı Lyrıca’nın hafif yan etkileridir.
– Bu ilaç tavsiye üzerine kullanılacak bir ilaç değildir. Ağır etkileri olan bir ilaçtır. Bununla birlikte bu ilaca başlayacak olanlar ilacı daha önceden kullanmış kişilerin yorumlarını mutlaka okumalıdır.
– Nöropatik ağrılarımdan dolayı bu ilacı kullanıyorum, şimdiden etkisini oldukça fazla gördüm.
– Genellikle fibromiyalji için verilen ilaç olduğunu biliyordum. Fakat ben nöropatik ağrılarım için kullandım.
– Epilepsi rahatsızlığıma ek tedavi olarak kullandığım bir ilaçtır.
– Mucizevi bir ilaç ama yeşil reçeteli olduğu için bir yandan da sıkıntılı ilaçtır.
– nöropatik ağrılı tüm durumlarda kullanılan ama doktorların reçetelendirirken 2 kere düşünmesini rica ettiğim mucizevi ilaç. darma duman eder bünyeyi, şuur muur kalmaz, sıkıntı hali verir, oradan oraya atarsınız kendinizi. ama ağrıyı hiçbişeyin kesemediği kadar keser. azar azar başlayıp azar azar bırakmak şeklinde kısa bir kullanım süreci olmalıdır. zira bırakırken de ızdırap verir.
– insanda el goz koordinasyonunu birakmayan, aylar sonra etki eden, butun kan degerlerinizi bozan henuz neden kaynaklandigi tam olarak anlasilamamis fibromiyalji’nin tedavisi icin verilen fakat tam doz kullanildiginda tarifsiz acilarinizi alan ilac.