Meclisten TRABİTAŞ’a 7 Milyon 750 Bin TL Teminat Mektubu Yetkisi!

TRABİTAŞ’ın SGK ve Vergi Dairesinde vergi yapılandırması için bankalardan teminat mektubuna ihtiyaç duyduğu açıklandı. 7 milyon 750 bin tutarında teminat mektubu alabilmesi için TRABİTAŞ’a yetki verilmesi gündeme geldi.
CHP’li Turgay Şahin, “Bu uygulamaya neden gerek duyuldu?” diye sordu.
Zorluoğlu, “Maliyenin kendi mevzuatından kaynaklanıyor. Hukuken böyle bir gereklilik var.” dedi.Turgay Şahin, “Meclisten neden yetki isteniyor?” diye sordu.
Başkan Zorluğolu, “Biz de borçlanacağımız zaman Meclisten yetki alıyoruz. Şirketler için de aynı yükümlülükvar.” dedi. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
TRABİTAŞ’ın Sermaye Artışı Kabul EdildiTRABİTAŞ’ın sermayesinin 211 milyona çıkarılması da gündeme geldi. 100 milyonluk sermaye artırımı kabul edilerek şirket sermaye 211 milyon TL oldu.
TULAŞ’ın sermayesi 513 milyon TL’ye çıkarıldı. TULAŞ için de 100 milyonluk sermaye artırımı gündeme geldi. Bu sermaye artırımı talebi de kabul edildi.
Başkan Zorluoğlu, “Bu şirket ulaşım hizmetlerini yürütüyor. Ulaşımın hattı sayılır bir bölümünü sübvanse ediyoruz. Kaynak aktararak giderlerin karşılanmasını sağlıyoruz.” diye konuştu.
Zorluoğlu, “Bizim bütçemizi şirkete aktarmanın yolu sermaye artırımı. Bunu yapıyoruz. Bedava binenlerin giderlerini doğrudan aktarabiliyoruz. Ancak diğer giderler için sermaye artırımı yapmak zorundayız.” şeklinde konuştu. Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen tüm gündem maddeleri kabul edildi.