Memur ve Emekli Zammı Tatmin Etmedi!

Türkiye genelinde enflasyon tablosu, 2023 yılında memur ve emeklilere uygulanacak zam oranlarını netleştirdi.
Enflasyon rakamları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 37,57’lik bir zam oranını beraberinde getirdi. Aynı zamanda, memur ve memur emeklileri, yüzde 15’lik sözleşme zammına ek olarak yüzde 29,79 enflasyon farkı alacak. Böylece, memur ve memur emeklilerinin toplam zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi.
2023 yılı enflasyonu, yüzde 64,77 ile tamamlandı ve son 6 aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 37,57 olarak gerçekleşti.
SSK ve Bağ-Kur Emeklileri Yüzde 37,57 Zam İmkanıSSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamları, alacakları zam oranını belirleyen temel faktörlerden biri oldu. Emekliler, her altı ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zam alıyor. Yılın ikinci yarısındaki yüzde 37,57’lik enflasyon oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bu oranda zam imkanı doğurdu.
Memur ve Memur Emeklileri Toplam Zam Yüzde 49,25
Memur ve memur emeklileri, temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammının yanı sıra yüzde 29,79 oranında enflasyon farkına hak kazandı. Ocak ayında ise yüzde 15 toplu sözleşme zammı alacaklar. Böylece, memur ve memur emeklilerinin toplam zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emeklilerine yönelik zam oranını “Yüzde 50 civarında bir artış öngörüyoruz. Elimizden gelen tüm imkanlarla emeklilerimizin yanında olacağız.” şeklinde açıklamıştı.