Ortahisar Belediyesinde Yeni Tarife Tartışma Yarattı! “Kulağa hiç rahmani gelmiyor!”

Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 3 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. İlk olarak Kamışlı Mahallesi 293 ada 7 No.lu parselin satışı gündeme geldi. Kamışlı Mahallesi’nde 82.142 metrekarelik taşınmazın satışı gündeme geldi. Taşınmazın ihale yoluyla satılması oy birliği ile kabul edildi.
Ardından 2024 yılı gelir tarifesinde düzenlemeye gidildi. Tente ve sundurma proje ve izin ücretleri için tarife oluşturuldu. İşletmeler için çatı piyesi, tente ve sundurmaların izne bağlı olduğuna dikkat çekildi.
Başkanvekili Nusret Onur, “Sanki bunları yapmak serbest. İsteyen yapabilir gibi bir durum var. Yapılması normaldir. Yapıldıktan sonra bedeli alınacak gibi bir durum yok.” dedi.
AK Partili Mustafa Yaylalı, “Yasa dışı bir şeyi legalleştirmek için yapmıyoruz. Emirnamede bunun nasıl yapılacağı çok net belli. Parselde hissesi olan kişilerin hepsinin onayıyla yapılabilir. Kamusal alanda yapılamaz. Proje Etüt Projeye gelecek. Siluet açısından sökülür takılır olması açısından onay alacak. İş yeri açma ruhsatı ile ilgili bir işlem.” ifadelerini kullandı.
Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “Biz buna neden ihtiyaç duyduk. Oraya bir kat çıkarılabilir. Biz buraya neden geldik?” sorusunu yöneltti.
Yaylalı, “Çatı piyesleri ile ilgili emirname var. Tam kapalı bir alan oluşturulması mümkün değil. Eski çatıları ciddi sorunları var. Yıkım kararı aldıklarımız var.
Meclis Üyesi Çakıroğlu, “Çatı piyesi kulağa hiç rahmani gelmiyor. Mülkiyetin büyümesinin önü açılıyor. Hangi şanslısın çatısı kapatılacak. Kaldırımların yok. Yürümeye yer yok. Ben size cadde söyledim. Bu tip imalar var. Bir garip.” eleştirilerinde bulundu.
CHP Grubu Başkanvekili Turgat Şahin, “Yalıtım için ihtiyaçsa estetik komisyonun onayından sonra yapılması gerekiyor. Çatıda su akıyor olabilir. Etüt projeye bırakmak yanlış. Burası siyasi bir kurum. Komisyon daha ciddidir. Burada bir üst amir koymak gerekiyor. En iyisi estetik komisyonu marifetiyle gelsin.” önerisinde bulundu.
Bağımsız Meclis Üyesi Çakıroğlu, “Fiyat niye 4’te 1’i? Rayiç bedel üzerinden olsun. Emlak değerinin tamamı olsun. Belediyeye gelir olsun. Biz de destek olalım” dedi.
AK Partili Yaylalı, “Burada mevzu bahis olan kamusal hiçbir alan yok. Hiçbir şekilde kamusal alanla ilgili işlem yapılmayacak.” dedi.
Gündem Maddesi Oy Birliği İle Kabul EdildiSon olarak kadro iptal ihdası ile ilgili görüşme yapıldı. “Sadece 1 avukatımız var Adalet Bakanlığından gelen. Ayrıca 3 avukatımız var. 3 yılı doldurdukları için derece artırıyoruz.” bilgisi verildi.
CHP’li Turgay Şahin, “Zabıtalar unvan değişikliği sınavına girmişler. 4. Dereceden intibakımız yapılıyor. Unvan değişikliği ile 1. Dereceye inmemiz gerekirken kadro yokluğundan değişikliğimiz yapılmıyor diyor. Öyle bir durum varsa getirsinler Meclise.” ifadelerini kullandı.
İnsan Kaynakları Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Toplam 4 kişiler. Sözlü ve yazılıdan yüksek alan arkadaşların Unvan değişikliği yaptık. 2 arkadaş sınavdan yüksek not aldı. 2 arkadaşımız düşük not aldı.
Yüksek not alanların kadro değişikliğini yaptık. Düşük olan arkadaşlar için sınav açacağız.” ifadelerini kullandı. Kadro iptal ve ihdası ile ilgili gündem maddesi de oy birliğiyle kabul edildi.