PURİNOL Nedir Ne İçin Kullanılır? Purinol Hakkında Kullanıcı Yorumları

Belirti göstermeyen bakteriüri (idrarda bakterilerin bulunması),  tekrarlayan sistitin (mesane iltihabı) önlenmesinde, Akut enfeksiyonların antibiyotiklerle başarılı başlangıç tedavisinden sonra devam tedavisinde, idrar yollarına yapılan cihazlı müdahalelerde oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesinde, Kalıcı kateterli hastalarda idrar yolu enfeksiyonların ilerlemesinin engellenmesinde ve kateter tıkanma vakalarının azaltılmasında kullanılan bir ilaçtır.
Bu ilaç gram negatif ve gram pozitif organizmaları kapsayan  geniş etkili üriner bir antibakteriyel ajandır. Sistemik antibakteriyeller olarak isimlendirilen ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. 70 gram ve 140 gram granül içeren renkli cam şişelerde kaşık ile beraber eczanelerde satışa sunulmaktadır. Bu ilacın yeşil-beyaz kutusu vardır. Halk arasında idrar söktürücü olarak bilinmektedir.
Purinol Ne İşe Yarar?-İdrar yollarının tedavisinde kullanılır.
-İdrar söktürme özelliği vardır.
-Böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur.
-Belirti göstermeyen bakteriürinin (idrarda bakterilerin bulunması) iyi edilmesinde kullanılır.
-Tekrarlayan sistitin (mesane iltihabı) önlenmesinde bu ilaç tercih edilir.
-Akut enfeksiyonların antibiyotiklerle başarılı başlangıç tedavisinden sonra devam tedavisinde kullanılır.
-İdrar yollarına yapılan cihazlı müdahalelerde oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesinde kullanılır.
-Kalıcı kateterli hastalarda idrar yolu enfeksiyonların ilerlemesinin engellenmesinde ve kateter tıkanma vakalarının azaltılmasında kullanılır.
Normal reçete ile satılan bir ilaçtır. Reçeteli ya da reçetesiz eczaneden alınabilmektedir. Reçete edilmesi halinde SGK tarafından ödenmektedir. Aile hekimleri bu ilacı reçete edebilmektedir. İçeriğinde kortizon bulunmaz. Ağız yoluyla kullanılmaktadır ve başka kullanım şekli de yoktur. Kullanıcı memnuniyeti yüksek olan bir ilaçtır. 
İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bayanlarda sık sık görülmektedir. Bu enfeksiyon idrarı yapan kişinin fazlasıyla yanma hissetmesine sebep olmaktadır. Yanma hissi ise sadece idrarı yaparken değil aynı zamanda idrar yapma isteği geldiğinde de yoğun olarak kendini hissettirmektedir. İlacın etken maddesi ise metenamindir. Purinol idrarda ki ve idrar kesesinde ki bakteriler ile savaşarak idrar yolu enfeksiyonunda tedavi edici ilaçlardan birisi arasındadır.
Purinol Yan EtkileriHer ilaçta olduğu gibi purinol ilaçta da yan etki kısmı vardır. Purinol yan etkileri bazı yan etkilerin olması söz konusudur. Yan etkilerden bazılarını yaşadığınız gibi sadece birinin de etkisini vücudunuz da göstermesi olası bir durum arasındadır. Purinol yan etkileri ise şunlardır;
-Kanlı idrar yapma
-Karın ağrısı
-Nefes darlığı
-Kurdeşen dökme
-Yüz ve boğaz bölgesinde şişlik oluşması
-İdrar yapma sırasında yanma ve hissetme
-Ağrı bir şekilde idrar yapma olarak sıralanabilir
Özellikle idrarı yaparken yaşanan sıkıntılar da ilacın kullanımının hızlı bir şekilde bırakılması ve uzman hekiminize görünmenizi gerektiren durumlardır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise sık sık idrara çıkma, idrarın bulanık bir renkte olması, karında şişlik hissiyatı, keskin kokulu idrar ve idrar sırasında yanma hissetme olarak sıralanabilir. Bu belirtilerden en fazla olanı ise yanmadır. Bu işaret ile beraber tedavi edilmeniz gerekçesi ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde ise bol bol su tüketmeniz oldukça önemlidir. İdrar yaparken zorlanma ve ağrı gibi kanlı idrar yapımında ciddi yan etkilerden herhangi biri görünüyorsa ilacı kullanmayı durdurmalısınız. Ve direk uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
Purinol Kullanım ŞekliHer ilaçta merak edilen sorulardan biri ise kullanım şekli sorusudur. Purinol kullanım şekli cevabı şu şekildir. Yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Ayrıca metenaminle tedavi sürecinde narenciye sularından yani portakal greyfurt ve limon gibi ürünlerden kaçınılmalıdır. Ayrı şekilde süt ve süt ürünleri kullanılması da önerilmemektedir.
Uzman hekiminiz bu ilacı nasıl reçete etti ise o şekilde kullanmanız önerilmektedir. Tedavi boyunda kesinlikle uzman hekiminizin direktiflerine uymanız gerekmektedir. İlacın her dozunu 1 bardak su ile eritiniz. Fakat suyun ılık olması da önemlidir. Suyun içinde erittikten sonra kesinlikle bekletmeden içmelisiniz. Tercihen yemeklerden sonra veya gece yatmadan önce almanız gereklidir
Purinol Hamilelikte KullanımıBütün ilaçlarda merak edildiği gibi Purinol Hamilelikte Kullanımı da sık sık aratılmaktadır. Kesin ve net bir şekilde olmasa da genellikte söylenen tek şey gebeler için bu dönem de uzman hekiminize danışılmadan hiçbir ilaç kullanılmaması gereklidir. Çünkü hamilelik süreci zor ve uzun dönemli bir süreçtir. Ve bu süreç boyunca iyi gelen şeyler kötü gelmeye başlayabilir.
Kötü gelen şeyler de sizler için iyi gelebilir. Çünkü purinol idrar yolu enfeksiyonu için tedavi edilmediği sürece böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Bunun sonucunda ise erken doğum veya düşük doğum gibi etkiler görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu da tedavi edilirse bebeğe zarar vermez
Purinol Hakkında Bilinmesi Gereken UnsurlarPurinol hakkında bilinmesi gereken unsurlar arasında ilacın içinde ki maddeye karşı alerjik reaksiyonunuz var ise bu ilacı kullanmanız kesinlikle önerilmez. İdrar yolundaki keseler bakterilere karşı savaşarak idrar yolu enfeksiyonlarına da tedavi edici ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu ilacı kullanım esnasında kendinizi iyi hissetmemeniz durumunda uzman hekiminizin önerdiği süre boyunca kullanmanız gerekmektedir.
– “tadı iğrenç olan ilaçlar daha etkilidir” önermesinin canlı kanıtıdır. günde üç kere her yemekten sonra içtiğiniz bu tuzlu ekşi su sistiti bazen antibiyotiğe gerek kalmadan bile iyileştirebilir. kahverengi tombul bir şişenin içinde küçük beyaz kurtçuklar şeklinde yeni ilaç tarafından piyasaya sürülmüştür.
– böbrek taşı düşürmede çok yardımcı olan bir ilaç. tadının asetona benzemesi dışında faydalı bir ilaçtır.
– suda erıyen kucuk beyaz efervesan kurtcuklar. tedavı maksatlı degıl tedavı suresınce ve sonrasında korunma maksatlı kullanılmaktadır. ıse yarıyor mu? dıye sorarsanız, yarıyor evet. benı ıkı gun once tuvalete gıderek aslanlar gıbı ıseyebılme ozgurlugume kavusturmustur. tadı sekersız hafıf acımsı gazoz gıbıdır. tek seferde ıcılmelıdır.
– böbrek taşını düşürmekte oldukça faydalı bir ilaç. sanırım idrar yollarını genişleterek taşın dışarı atılmasını kolaylaştırıyor. ama sonrası… sonrası biraz ilginç. hala düşünmekteyim. taş düşürme döneminde bol su içtiğimden sık sık tuvalete gitmem normaldi. tamam. ama 6 ay sonrasında 1 bardak su içtikten sonra 3 kere çişe gitmek biraz garip. böbrek taşını düşüreyim derken az daha böbreğin kendisi de purinolun açtığı yoldan düşecekmişim. haberim yokmuş. son tanım: fazla kullanımı birnevi küçük tuvalet ishaline yol açan ecza mucizesi.