Söz Konusu Arap Olunca Akan Sular Duruyor! Trabzon Sosyal Medyada Yine Hedef Gösterildi

Türkiye’de yabancılara konut satışlarında ilk 5’te yer almayan Trabzon, yine Araplar üzerinden sosyal medyada hedef gösterildi.
23 Derece X hesabından yayınlanan paylaşımda Trabzon’dan arsa(Daire) aldığını söyleyen Arap bir vatandaşın, Türk vatandaşlığının da olması kullanıcılar tarafından tepki topladı.
Trabzon Arap TuristlerArap Turistler Trabzon’dan Arsa(Daire) Aldıklarını SöylediMısır’da çekim yaparken Suudi Arabistan vatandaşlarına rastlayan Uğur Kola isimli video içerik üreticisi, turistlerin Türkçe kelime söylemesi sonrası, onlarla diyaloğa girdi.
Suudi vatandaşlara Türkçeyi nereden öğrendiklerini soran Uğur Kola, Arap turistlerin Trabzon’dan konut(arsa) aldığını öğrendi.
Kola’ya cevap veren turistler, Trabzon’un çok güzel olduğunu ve oradan iki tane arsa aldıklarını söyledi.
23 Derece Trabzon PaylaşımıTrabzon Arap Turistler Üzerinden Yine Hedef GösterildiO anları X platformunda adeta Trabzon’u hedef göstererek paylaşan 23 Derece kanalı yine Trabzon üzerinden algı operasyonuna girişti.
Zira konut ve taşınmaz satışlarında, Antalya, İstanbul ve Mersin gibi şehirlerin çok gerisinde kalan Trabzon, konu Arap turistler olunca yine gündeme geldi.
TÜİK istatistiklerine bakıldığında, 2023 yılı Ocak – Ekim arasında yabancılara 30 bin 599 adet konut satışı yapıldı.
Söz konusu satışların 11 bin 303’ü Antalya’dan yapılırken, 9 bin 723’ü de İstanbul’dan yapıldı. Açıklanan sayılarda İstanbul’u 2 bin 470 konutla Mersin takip etti. 
TÜİK rakamlarına bakıldığında 2023 Ocak – Ekim Arasında Trabzon’da ise sadece 533 konut yabancılara satıldı.
Rakamlardaki uçuruma rağmen özellikle Arap turizmi üzerinden Trabzon’u sürekli gündeme getirilmesi şehir üzerine yapılan manipülasyonu bir kez daha gözler önüne sererken, İlgili haber siteleri ve sayfaları, söz konusu Avrupalı turistler olunca verileri adeta görmemezlikten geliyor.
Trabzon’a Gelen Arap TuristlerYabancılara En Çok Konut Satan İllerAntalya – 11 bin 303İstanbul – 9 bin 723Mersin – 2 bin 470Ankara – 979Bursa – 902Yalova – 896İzmir – 708Muğla – 559Trabzon – 533
Kaynak: gunebakis.com.tr