TARİH DİYOR Kİ… YAPAY AKIL YARATILAN AKILIN HİZMETKÂRIDIR..

Robotlar nasıl işçi yerini aldıysa yapay akılda yaratılın akılın hizmetinde bir robot gibi çalışır. Yeter ki onu kullananlar akıllı hareket etsinler. Yapay akılı şerre kullanmasınlar. Dünya büyük bir yapay gıda bozuklukları, arızaları ve hastalıkları devri yaşamaktadır. Yapay bir doktor elinde şifa saçar, ameliyat yapar, sağlık dağıtır, fakat katilin elinde hep adam öldürür. YAPAYLIKTAN YAPAYLIĞIA FARK VAR. Bu konu nüanslarına kadar ilmen tam incelenmelidir. Aksi halde çok bilgili şeytan gibi insanları saptırır. 
Toplumu ve insanları deli kabul edercesine bir akıllılık taslamak ilim ve teknikte gırla gidiyor. Sonunda İsrail’den zürriyetsiz domates almak gibi sonuçla karşılaşıyoruz; çünkü insanoğlu ve kızı Yüce Allah’ın yaratmasını beğenmez durumda. Yeterli bulmaz durumda. Genlere karışıyor. Tabii gıdalara karışıyor. Böyle böyle herkes hasta. Hangi organı zayıf ise ondan. Şifa   yok. Bereket yok. Onun gibi yapay akılcılık insanlara yaramıyor. Akıllı Jeton, akıllı kart, akıllı bilet   tabirleri güzel buluşlar. Fakat akıllı insan tipi yok oldu. Asıl şikayetimiz bundan. Akıllı insan üretimi, yetiştirilmesi asıl konumuz ve hizmetimiz olmalı. Robotlaşan dünyada robotlaşan insanlar adeta Yüce Allah’ın yarattığı insanlar değilmiş gibi bir yozlaşma var. İnsanın akıl yapması mümkün değildir. Sadece akıl sayesinde aklın formatlarını kullanarak akıllı davranışlar gösteren cihazlar yapılmıştır o kadar. Aklı putlaştırmak da akıl işi değildir. Sonsuza kadar sayamaz. Artı sonsuz eksi sonsuzla işi formülle ifade ederek sonsuzluğu anlatır. Hiçbir akıl on rakamını eşit olarak üçe bölemez. Asıl aklın yapamadığı işi yapay akıl yapabilir mi?
Ancak yapay akıl asıl akla hizmet edebilir. Aksi halde şirke saplanırsınız da haberiniz olmaz. Yapay akılcılık buluşları bunca delileri akıllandırabilir mi? Yapay akıl bu nedenle asıl aklın hizmetinde işe ayar. Haddini bilmezse kendine haddi bildirilir.