Trabzon Bab-ı Alisi ve Basın Sergisi Açıldı!

10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününde günebakış yazarı Mustafa Yazıcı, Ortahisar Belediyesi, Türiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi ve Ortahisar Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle Trabzon’da basının önemi ve gelişimine ilişkin arşivlerini sergilediği “Trabzon Bab-ı Alisi ve Basın Sergisi” düzenledi.
Sergiye, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Vali Yardımcısı Dr. Ali Yılmaz ve İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Naser Mohebati de katıldı. Serginin 10-13 Ocak tarihleri arasında devam edeceği öğrenildi.
BU İŞİN TARİHİNE EMEK VERENLERİ KUTLUYORUMBaşkan Ahmet Metin Genç konuşmasına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak başladı. Genç, “Bütün gazetecileri kutluyorum. Ama bu işin tarihine de emek verenleri, burada bugünü anlamlandıran bu güzel eserlerle tarihe ışık tutan Mustafa Yazıcı hocamızı da kutluyorum.” dedi.
Bab-ı Ali’nin Türkiye tarihinde önemli olduğunu söyleyen Genç,“ Bab-ı Ali Türkiye’nin tarihinde Osmanlı’dan gelen ama ülkemizin basın tarihinde de çok önemli bir kavramdır. Dolayısıyla Trabzon’u da ilgilendiren çok önemli bir kavramdır.
Zira 1865 yılında İstanbul’dan sonra Anadolu’da ilk basın şehrimizde kuruldu. Dolayısıyla böyle güçlü bir basın dahli olan bir şehirde yine sözümüzü yerine getirdik ve geçen yıl şehrimize Basın Tarihi Müzesi kazandırdık.” ifadelerini kullandı. Genç, arşivini Trabzon Basın Müzesi için bağışlayan Mustafa Yazıcı’ya teşekkür etti.
GELECEK NESİLLERE AKTARIMI ÖNEMLİTrabzon Vali Yardımcısı Dr. Ali Yılmaz, konuşmasına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak başladı. Yılmaz, “Bugünün aynı zamanda bizim için bir anlamı daha var. Mülki İdareciler Günü. Gazetecilerle ortak yönümüz de var.
Trabzon köklü ve tarihi olan bir şehirdir. Tarihinde medyanın yeri çok büyüktür. Bunların gelecek nesillere aktarımı son derece önemli.” dedi.
ANADOLU’DA İLK MATBAA TRABZON’DATrabzon Bab-ı Alisi ve Basın Sergisi’nde arşivlerini sergileyen günebakış yazarı Mustafa Yazıcı, konuşmasında “Bu sergiyi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle açtık. Çok manalı bir sergi.
Asıl valiliğimizi ve Belediyelerimizi ilgilendiriyor. Çünkü 1865’te matbaayı onlar kurdular. İlk gazeteyi onlar çıkardılar. Trabzon tarihinde ilk defa oluyor. Trabzon, Anadolu’da ilk matbaayı kurduğu ve 2000 civarında şair ve yazar yetiştirdiği halde Bab-ı Ali kapısı bilinmiyordu.
Bunun belgelerini bugün Osmanlıca gazeteler de dahil Trabzon gazetelerinden örnek vererek anlatmak istedik. Bu büyük sergiyi hazırladık. Osmanlıca gazeteler de dahil hepsinden örnekler var. Bu sergiyi Ortahisar Belediyesi Basın Müzesinde bağışlamayı da taahhüt ettim. “ ifadelerini kullandı. 
ŞAİR ŞEHRİYAR’A ATIFTA BULUNDU YAZILAR GİDERİran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Naser Mohebati, konuşmasında İran Azerilerinden şair Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın “Bilsinler ki adam gider, ad kalır, güzelden pisten ağızda bir tat kalır” şiirine atıfta bulunarak “Hatıralar gider yazılar kalır.” dedi. Mohebadi, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.