Trabzon Forum AVM’deki kanunsuz gövde gösterisine göstermelik müdahale!

Trabzon’da hukuk tanımaz faaliyetleri ile gündemden düşmeyen Forum AVM, Trabzon İdare Mahkemesinin kararını yok sayarak inşaat çalışmalarına devam ediyordu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Forum AVM’de yapılan kanun tanımazlığa göz yumması ise Trabzon gündeminde geniş yankı uyandırmıştı. Forum AVM’ye karşı yargı sürecini yürüten meclis üyesi Cüneyt Zorlu, bu kanunsuzluğa göz yuman yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtmişti. Gelen tepkiler üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi Forum AVM’de yürütülen ruhsatsız inşaata sonunda müdahale etti. Öte yandan ruhsatsız ek binanın yine ruhsatsız olarak Koçtaş’a kiraya verilen bölümü ise hala faaliyetine devam ediyor. Belediyenin Forum AVM’ye yaptığı yarım müdahale akıllara ‘göstermelik müdahale mi yaptılar?’ sorusunu getirdi.
Forum AVM’nin inşaatı devam eden ek binasına Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildi. Açık otopark alanını kapatarak AVM bünyesine katan, kapattığı otopark alanını sağlamayan ve emsal hesabını mevzuata aykırı olarak yapan Forum AVM’nin ek bina inşaatının ruhsatı 11 Aralık 2023 tarihinde İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. 11 Aralık’ta ibraz edilen mahkeme kararının uygulanması için yetkililere 30 günlük süre verildi. Verilen süre 12 Ocak 2024 tarihinde dolmasına rağmen AVM ek bina inşaatında çalışmaları durdurmak şöyle dursun, çalışmalara tüm hızıyla devam etti.
Sessiz kalan yetkililere suç duyurusu açılacakForum AVM’nin kanunsuz faaliyetlerini yargıya taşıyan ve takipçisi olan CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek, “Mahkeme kararlarını yok sayan irade ile karşı karşıyayız.  Mahkeme kararlarının uygulanmamasını sadece siyasi nedenlere bağlamanın doğru olmadığına inanıyorum.   Acaba maddi bazı bağlantılar mı söz konusu diye sorgulamak durumunda kalıyoruz.  Bu durumu mantıkla açıklamak mümkün değil.  Yapı kullanma belgesi olmadan Koçtaş firmasına 600 m2 ilave alan kullandırırken tespit ettik. 5 gün kapatma cezası verdiler. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi yine yapı kullanma olmadan işletme çalışmaya devam ediyor. Her şey kanuna ve hukuka aykırı devam ediyor.  Artık gereğini yapmadıkları için haklarında bütün bürokrat ve encümen üyeleri için suç duyurusunda bulunmak dışında yapacağımız bir şey kalmamıştır.  El mi yaman bey mi yaman göreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.
İnşaata durdu, ruhsatsız mağaza devam ediyorCüneyt Zorlu’nun yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklaması ve gelen tepkiler üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri nihayet harekete geçti. Ekipler AVM’de devam eden kanunsuz inşaat çalışmalarını durdurdu. Öte yandan ruhsatsız ek binanın yine ruhsatsız olarak Koçtaş’a kiraya verilen bölümü ise hala faaliyetine devam ediyor. Kanunen ruhsatsız olarak çalışması mümkün olmayan işletme Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin göz yumması nedeniyle hala çalışmaya devam ediyor.