Trabzon KTÜ’ye TÜBİTAK’tan Destek! KTÜ’den Akademisyene ve Ekibine Tebrik Mesajı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Çolak’ın “Ön Strigolakton (GR24) Uygulamasının Fosfat Stresinde Mısır Bitkisinin Yaprak ve Kök Zar Lipidlerinin Yeniden Modellenmesine ve Hormonal Etkileşimine Olan Etkisinin Araştırılması” başlıklı projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye hak kazandı.
Proje, mısır bitkisinin fosfat stresi altındaki yaprak ve kök zar lipidlerinin yeniden modellenmesini ve hormonal etkileşimini inceleyecek. Projenin sonucunda, mısır bitkisinin fosfat stresine karşı direncinin artırılması için yeni stratejiler geliştirilmesi hedefleniyor.
Proje ekibinde Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Çolak’ın yanı sıra KTÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Faik Ahmet Ayaz ve Doç. Dr. Halbay Turumtay da yer alıyor.
KTÜ Rektörlüğü, projenin desteklenmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirerek, Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Çolak ve ekibini tebrik etti. Tebrik mesajı şöyle:
“Üniversitemiz Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nesrin ÇOLAK’ın “Ön Strigolakton (GR24) Uygulamasının Fosfat Stresinde Mısır Bitkisinin Yaprak ve Kök Zar Lipidlerinin Yeniden Modellenmesine ve Hormonal Etkileşimine Olan Etkisinin Araştırılması” başlıklı projesi “TÜBİTAK 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmiştir. Projesi desteklenen akademisyenimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.Proje Ekibi: Prof. Dr. Faik Ahmet AYAZ – Araştırmacı (KTÜ), Doç. Dr. Halbay TURUMTAY- Araştırmacı (KTÜ)”