Trabzon Uzungöl’de Mezar Krizi! ‘Yüzyılı Aşkın Mezarlar Tahrip Ediliyor’

Trabzon’un dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de turizm tesisi için yüzyılı aşkın süredir aile mezarlığı olarak kullanılan yerden mezarlar kaldırılıyor.
Akyüz Ailesi’nin mezar yeri olarak kullandığı arazide yapılan çalışma üzerine Çaykara Jandarma Komutanlığına suç duyurusunda bulunuldu.
Çaykara Kaymakamlığına ve Çaykara Belediyesine de yapılan çalışmanın durdurulması için müracaat yapıldı.
Kişinin manevi hatırasına hakaret TCK kapsamında suç teşkil ederken, turizmci İdris Akyüz yaşadıkları süreci günebakış’a anlattı.
Suç Duyurusunda BulunulduTurizmci İdris Akyüz, “Mezarların tahrip edildiği yer bizim yüzyıllardır aile mezarlığı olarak kullandığımız yer. Tapuda amcamın üzerine kayıtlıydı.
Amcamın oğulları bugün yüzyıllık mezar yerimizde turizm tesisi için tahribat yapıyor. Birçok mezarda usul ve kurallara uyulmadan düzensiz bir şekilde tahribat yapıldı ve hala devam ediyor.
Gidip konuşup çalışmaları durdurmalarını istedim. Arazinin kendilerine ait olduğunu ve turizm işi yapacaklarını söylediler. Bunu üzerine jandarmaya giderek suç duyurusunda bulundum. Jandarma gelip tutanak tuttu ve gitti.
Ardından çalışmalar devam etti. Bunun üzerine Çaykara Belediyesine, Çaykara Kaymakamlığına da müracaatta bulundum. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına gidip suç duyurusunda bulundum. Yapılan şey yasal olarak da suç.” iddialarında bulundu. 
Çalışma Yapılan Alan Sit AlanıÇalışma yapılan bölgenin sit alanı olduğunu da öne süren turizmci İdris Akyüz, “Aile mezarlığında yeni ölülerin olmasının yanında yarım asrın üzerinde tarihi mezarlıklar var. Mezarlığa müdahale edilen alan kültür koruma sınırında tescilli alan ve sit alanı. Buna rağmen önlem alınmıyor. Tüm değerler ayaklar altına alınıyor. Uzungöl’de tarihi mezarlar para hırsı için talan ediliyor.” şeklinde konuştu.
Kişinin Manevi Hatırasına Hakaret TCK Kapsamındaİdris Akyüz, Türk Ceza Kanunu kapsamındaki kişinin manevi hatırasına hakaret suçundan suç duyurusunda bulunurken,  TCK’da “Bir ölünün kısmen veya tamamen ceset veya kemiklerini alan veya ceset veya kemikler hakkında tahkir edici fiillerde bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü bulunuyor.
Kaynak: gunebakis.com.tr