Trabzon’da 2023 Yılında Özel Sektörde 13 Bin 539 Kişi İşe Yerleştirildi!

Trabzon Vali Yardımcısı Ömer Şahin’in başkanlığında toplanan 2024 yılı birinci dönem olağan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı.
Trabzon Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan İŞKUR İl Müdürü Servet Kaba, 2023 yılı içerisinde özel sektörden 20 bin 308 kişilik iş ilanı alındığını, 13 bin 539 kişinin ise kurum aracılığıyla istihdam edildiğini belirtti.
29 Eski Hükümlü İstihdama KazandırıldıToplam işe yerleştirmeler içinde yükseköğretim mezunlarının oranının yüzde 25,6, kadın işe yerleştirme oranının yüzde 44,1 olduğunu kaydeden Kaba, ayrıca 339 engelli iş arayan ve 29 eski hükümlü vatandaşın da özel sektörde istihdama kazandırıldığını belirtti.
Bu dönemde özel sektörde faaliyet gösteren 10 bin 691 işyerine ziyaret yaptıklarını, 25 bin 334 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verdiklerini ve 9 bin 247 kişiye de grup görüşmesi yöntemiyle iş arama becerileri eğitimi verdiklerini söyleyen Kaba, aktif işgücü programları kapsamında işgücünün deneyim sahibi olması, nitelikli hale getirilmesi için işbaşı eğitim programlarını yaygınlaştırdıklarını vurguladı.
511 Katılımcı Fayda GördüKaba, bu kapsamda 164 program açtıklarını ve programlardan 511 katılımcının faydalandığını söyleyerek, toplum yararına programlar kapsamında 2023 yılı içerişinde 5 farklı kurum ile 7 program düzenlediklerini dile getirdi.
Bu programlar ile birlikte 830 kişinin kamuda geçici süreli istihdam edildiğine değinen Kaba, mesleki eğitim programlarının düzenlenebilmesi için ilgili mesleğin öncelikle yıllık işgücü planına yer alması gerektiğini kaydetti.
Temininde güçlük çekilen meslekler, açık iş ilanları, işverenlerden gelen talepler, ilde gelişen sektör ve mesleklerin incelenmesi sonucunda 308 meslekten oluşan Yıllık Eğitim Planı’nı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun onayına sunan Kaba, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik verilecek hibe desteğine yapılan başvurular hakkında açıklama yaptı.
Proje başvurularının şekil bakımından onayını kurul üyelerine sunan Kaba, İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında 925 işyerinden derlenen veriler neticesinde temininde güçlük çekilen meslekler hakkında kurul üyelerine bilgilendirme yaptı.