Trabzon’da Artan Gribal Enfeksiyon Vakaları Acil Servislerine Akın Ettirdi!

Trabzon’da artan gribal enfeksiyon vakaları sonrası acil servisler dolup taştı. 
Artan gribal enfeksiyonlar sonrası, Trabzon’da hizmet veren acil servislerde de yoğunluk had safhada. Vatandaşların şikayetçi olduğu, hekimlerin ise zorlandığı durum için uzmanlar vatandaşlara önerilerde bulundu.
Doktorlar da Vatandaşlar Gibi ZorlanıyorÖzellikle akşam vakitlerinde acil servislerde artan yoğunluk vatandaşlar kadar, hekimleri de zorluyor.
Acil servislerine akın eden vatandaşlar, yaşanan yoğunluktan dolayı şikayet ederken, uzmanlar basit yöntemlerle durumunun önüne geçileceğini söyledi.
Vatandaşların acil servislere yüzlerce hastanın muayene olmak için geldiğini göz önünde bulundurarak, aile hekimleri ve polikliniklere yönelmesi gerektiği aktarıldı.
Acil servisler öncesi poliklinikler ve aile hekimlerine başvurulmasının hem muayene kalitesinin artıracağını hem de yoğunluğu azaltacağı göz önüne alınmalı.
Ayrıca mevsimler normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarındaki ani değişimler insan sağlığını olumsuz etkiliyor.
Peki gribal enfeksiyonlara karşı ne yapılmalı? Uzmanlara vatandaşlara gripten korunmak için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. İşte gripten korumanın yolları…
Gripten Korunmak İçin İpuçları…Aşınızı yaptırın. Grip, aşı ile önlenebilen tek solunum yolu enfeksiyonudur. Virüs hemen her yıl genetik yapısını değiştirdiği ve farklı bir virüs olarak çıktığı için aşı her yıl tekrar yaptırılmalıdır. Grip aşısının etkinliği %70-90’dır. Sağlıklı erişkinlerin %90’ını hastalıktan korur.Mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durun.Yüzünüze dokunmayın. Yapılan araştırmalar virüslerin vücuda en kolay giriş yolunun yüzümüz olduğunu göstermiştir.Virüs el ve cansız nesnelerle temas yoluyla bulaştığı için kişisel hijyeninize çok dikkat edin.Ellerinizi sık sık yıkayın. Çocuklarınıza da bu alışkanlığı kazandırın.Ellerinizi yıkama fırsatınız yoksa el dezenfektanları kullanın.Grip olduysanız mutlaka dinlenin. Ateşiniz düşmeye başladıktan sonra en az 24 saat istirahat etmeniz gerekir.Düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersizler hem iyileşmenize hem de bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.Doğru beslenin. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Kaynak: gunebakis.com.tr