Trabzon’da Belediyenin Sosyal Denge Tazminatı Tartışma Konusu Oldu!

Mecliste söz alan Turgay Şahin, sözlerine Başkan Ahmet Metin Genç’in Büyükşehir adaylığını tebrik ederek başladı. Başkan Genç’in, Muhalefet partisi olarak kendilerinin görüşlerine de her zaman saygılı olduğunu söyleyen Turgay Şahin, “Bu güne kadar muhalefet olarak bugüne kadar hiçbir zaman sözümüzü kesmediniz. Bazen görüş ve önerilerimize de katıldınız. Ortak akla ihtiyaç olduğu zaman bizden görüş aldınız. Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına talip oldunuz. Çıktığınız yolda sizi tebrik ediyorum.” dedi.
”Lisans mezunları 28 bin liraya çıktı. Kadrolu olanlar da 43 bin lira oldu” Ortahisar Belediyesinin Belediye çalışanlarına yaptığı maaş artışı ile ilgili bir itirazı gündeme getiren Turgay Şahin, belediyenin denge tazminatını demediğini iddia etti. Tazminatının neden ödenmediğini soran Şahin,” Lisans mezunları 28 bin liraya çıktı. Kadrolu olanlar da 43 bin lira oldu.
Aynı görevi yapan bir sene önce sözleşmeli olmuş. Bunlar arasında makas açıldı. Bunu daha iyi hale getiremez miydiniz? Şirket elemanlarının sahada çalışan ile büroda çalışanları farklı mı kıldınız? Sosyal denge tazminatını veriyormuşsunuz. Niye vermiyorsunuz?” diye sordu.

“Belediye ekonomisini de düşünmem gerekiyor”Soruya yanıt veren Başkan Genç, belediyenin denge tazminatını ödediğini ama Büyükşehir Belediyesinde ödenen orandan daha farklı bir oran ödediğini söyledi.
Denge tazminatı ödemedikleri iddiasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Genç, “Sosyal denge tazminatı devam ediyor. Oranı ile ilgili görev süremize kadar devam ettirelim yeni Belediye başkanı ona karar versin anlayışındayız.
Büyükşehir Belediyesi ile farklı olmuş olabilir. Ama ben iş barışını da düşünmeliyim. Onu da aldığımız zaman diğer arkadaşlar ile makas açılacak. Ben buradan gideceğim ama bu belediyeyi de düşünmem gerekiyor.
Saha işçileri, temizlik işçileri geceleri çalışıyor diyerek farklı maaş veriyorduk. Temizlik görevlisi arkadaşlarımızın maaşlarını 29 bin liraya çıkardık. Büro çalışanları ile saha çalışanlarına da beş yüz lira fazla fark koyduk.
İtirazları değerlendirmek gerekiyor. Lisans mezunları ile kadrolu arasında yeni dönemde değerlendirme yapılır. Belediyenin de ekonomisini düşünmemiz gerekiyor.” açıklamasında bulundu.