Trabzon’da Çarpıcı İddia! Yol Sorunu Yaşadığı Komşusuyla Bir Olan Muhtar Vatandaşı Dövdü

Komşusuyla yol sorunu yaşayan köylü günebakış’a konuştu
‘Muhtar ve komşum oğlum yok diye beni defalarca kez dövdüler’
Akçaabat Akçakale’de yaşayan Yunus Sevim, komşusuyla arasında yaşanan yol problemi nedeniyle defalarca kez komşusu ve köy muhtarı tarafından fiziksel şiddete maruz kaldığını iddia etti. Sevim, köyde yaşanan yol problemi için çözüm bulunamadığını belirterek yıllardır kimsesiz olduğu için ötelendiğini belirtti. Yol problemine çözüm arayan Sevim, sorunlarını günebakış’a anlattı.
İşte o röportaj:
Trabzon’da sorunu olan insanların başvurduğu yerlerden birisi günebakış. Sorunlarını anlatarak kamuoyunu bilgilendiriyor ve destek arıyorlar. Değerlendirme kamuoyuna aittir. Akçaabat Akçakale’den Yunus Sevim konuğumuz. Yol sorununuz var. Anlatır mısınız?
Hiç ayak yolu değil. Evimiz için yürüme yolumuz bile yok. Devlet yol getirmedi. Şikayetçiyim. 10 tane yol verdim. Bana bir yol vermediler.
Yolun başkasının arazisinden mi geçmesi gerekiyor? Onun için mi yol alamadınız?
Köyde oturduğumuz yerde 30 sene önce komşuma yol verdim. Kendi kapısına kadar yolu aldılar. Kapılarına yıllarca gidip geldiler. Ben o sırada Ankara’da çocuğumla uğraşıyordum. Şimdi bana 10 metre yol vermediler. Hem de kendisi imam. Ben bundan şikayetçiyim.
Komşularınız da sizden ‘yolu kestin’ diyerek şikayetçiler şimdi.
Yolu neden kestim? Vermediği için ben de kapattım. Girişi benim. Ben size verdim ancak siz bana yol vermediniz. 30 sene bekledim. Yol tapulu arazim. Şimdi ben kapattım. 30 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum.
Kaç metre yol verdiniz?
20-30 metre uzunluğunda var.  Gelip çekim yapın. Halimi ve evimi de görün. Benim çektiklerimi görün. Defalarca Belediye Başkanına da gittim. Kaymakama da izah ettim. Önceki kaymakamlara da giderek anlatmıştım. ‘Biz ne yapacağız. Belediye başkanı mıyım?’ dedi. Kaymakamın bana verdiği cevap bu. Ben yağ yapıp satıyorum. Bütün geçimim bu. Mülki amirinin gelip komşuya ‘Bu adam size yol verdi. Siz neden vermiyorsunuz’ demesini isterdim. Ben yağ satıp para kazanıyorum. Onlar da mülkiye amiri. Sorunları çözmek için varlar. Bunları söyledim.  Defalarca mahkemeye gittim ancak hiçbir çözüm çıkmadı. Şimdi yine mağdur olan benim. Bu olaylar yetmemiş gibi yolu kapatıyorum diye trilyonlarca lira değerindeki malzememi yaktılar ve yıktılar. Beni kötü adam ilan ettiler. Oğlum yok üç kızım var diye ‘seni vururuz’ diye muhtar kaç defa beni dövdü. Dişlerimi bile kırdılar. Ben yine onları affettim. Ben çay içerken gelerek mobesenin önünde ağzıma yüzüme vurdular. Muhtar polis karakolunun önüne gelerek ‘vururum, öldürürüm seni’ diyerek tehdit etti. Ben yine muhtarımızdır diye affettim. Savcı ‘dosyanı neden geri çektin?’ dedi. Savcı bile ‘vazgeçme’ diyerek kızdı bana.

Şu anda bir değişiklik var mı? Sıkıntınız devam ediyor mu?
Yine aynı. Yine beni dövdü. Geçen gün muhtar 3 azasıyla beraber gelerek dişlerimi kırdı. Seçim zamanı geldi ya. ‘Sen vereceksin, açacaksın’ diye beni tehdit ediyor. Oğlum yok diye beni defalarca dövdüler. Başkalarına da dövdürdüler. Yalancı şahitlik yaptılar ve şu anda ceza ödüyorum. Yol benim tapulu malım. Ana yola zaten karışmıyorum o babam zamanında verilmiş. Ancak tapulu yerimde sorun yaşıyorum. Ancak ben neden 10 tane yol verdim de 40 seneden beri çile çekiyorum? 100 kilo yem çuvalını sırtıma alıp hala bayır yukarı eve çıkıyorum. Çeke çeke dizlerimiz bitti. Belediye Başkanına o kadar kızdım ki Ali Türen Öztürk’e karşı adaylığımı bile koydum. Ben yine AK Parti kazansın diye Emre’ye oyumu verdim. O da hiçbir şey yapmadı.
Hem haklısınız, yol veriyorsun hem de darp edildim diyorsunuz?
Defalarca kez darp edildim. Yol verdiğim komşu 7 kaburgamı kırdı. Ölümüne bana vurdular. Ağza alınmayacak küfürler ettiler. Ölmüş anama ve babama sövdüler.
Sürekli buna maruz kalıyorsunuz da neden davalarınızı geri çekiyorsunuz? Devlet var arkanızda?
Muhtardır ve belki çözüm olur diye geri çektim. Avukatım polis karakolunda beni yanılttı. O kadar bunalımdayım ki buraya gelirken çantamı Yaylacık’ta unuttum, tekrar geri döndüm alıp geldim. Bunaldım. Uyku haplarıyla uyuyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Paranın üstünlüğü var. Bunu gözümle gördüm. Bütün evraklarım burada. Berbat durumdayım. Kızım Söğütlü’de öğretmen. Nişanlı ve 6 ay sonra evlenecek. Eşyasını yapıyor. Ben de yağ satarak geçinmeye çalışıyorum.