Trabzon’da çıkarılmak istenen maden TBMM’ye taşındı! “Çevre katliamına neden olacak”

Trabzon Araklı Pazarcık Yaylası ile Araklı Yeşilyurt Yılantaş Yaylası’nda çıkarılmak istenen altın madeni faaliyetlerine tepkiler devam ediyor. Son olarak  CHP Trabzon Milletvekili Av. Sibel Suiçmez, yaşanan durumu TBMM’ye taşıdı. Araklı’nın doğasına zarar verildiği açıklayan Milletvekili Suiçmez, “Karadere Vadisinde turizm ve çevre katliamına neden olacak bu duruma, Araklılı hemşehrilerimiz direnecek ve asla izin vermeyecektir.” dedi.
“Doğal yaşam alanlarının yok olmasına göz yumuyorsunuz””Trabzon’da en çok oy aldığınız ilçelerden biri olan Araklı’da halk ayağa kalkıyor haberiniz olsun. 1988 yılında Turizm Merkezi ilan edilen Araklı Pazarcık ve Yeşilyurt Yılantaş yaylaları Cumhurbaşkanı kararıyla Turizm Merkezi olmaktan çıkartılarak siyaset ticaret rant çarkına teslim edilmiştir. Bir yandan doğayı korumaktan bahsediyorsunuz diğer yandan doğal yaşam alanlarını sermayenin eline bırakıp yok olmasına göz yumuyorsunuz. Sadece Araklı Karadere havzasının değil tüm bölgenin yaşamına can suyu olan toprakların maden işletmeciliğine açılmasının zararlarının telafisi mümkün değildir. Karadere Vadisinde turizm ve çevre katliamına neden olacak bu duruma, Araklılı hemşehrilerimiz direnecek ve asla izin vermeyecektir. Araklı’nın eşsiz doğası ve yaşamı maden şirketlerine peşkeş çekilemez.” ifadelerini kullandı. 
ARAKLI’NIN EŞSİZ DOĞASI MADEN ŞİRKETLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ!Sadece Araklı-Karadere Havzasının değil, tüm bölgenin yaşamına can suyu olan toprakların maden işletmeciliğine açılmasının ileride telafisi mümkün olmayacaktır.Karadere Vadisinde turizm ve çevre katliamına neden… pic.twitter.com/a8MEOOl7h9
— Av. Sibel Suiçmez (@SibelSuicmez) May 21, 2024