Trabzon’da DOKKAF’24 Rüzgarı Esti!

KTÜ, Avrasya Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olmak üzere 5 paydaş üniversite iş birliği ile hazırlanan fuarda 200’den fazla sektör temsilcisi gençlerle bir araya geldi.
12 binden fazla kişinin katılım sağladığı Doğu Karadeniz Kariyer Fuarında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin öğrenci toplulukları da stantlarını açtı. TEKNOFEST ve yurt dışında gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda yer alan takımlar öğrenciler ve mezunlarla bir araya geldi. Gençlerin sorularını yanıtlayan takımlar, çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
GENÇ MUCİTLER DE FUARDA YERİNİ ALDIDoğu Karadeniz Kariyer Fuarında yerini alan KTÜ K-Tech Team üyeleri de Günebakış Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. K-Tech Team adına açıklamalarda bulunan KTÜ Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi Hamza Uluşahin, K-Tech Team Alternatif Araçlar topluluğunda mentor ekibinde yer aldığını belirtti.
Elektrikli ve hidrojenli araç ürettiklerini kaydeden Hamza Uluşahin, TEKNOFEST ve Fransa’da düzenlenen Shell Eco-marathon yarışlarına hazırlandıklarını belirtti. Ürettikleri araçlarda yerli sistemler kullanmaya önem verdiklerini vurgulayan Uluşahin, “Araçlarımızla TEKNOFEST ve Shell Eco-marathon yarışlarına katılıyoruz. TEKNOFEST yarışlarında elektrikli araçlar üretiyoruz, Shell Eco-marathon yarışlarında ise hidrojen teknolojisiyle yarışıyoruz.
Diğer takımlardan farkımız da hidrojen teknolojisini kullanabilmemiz. Çünkü Türkiye’de bunu kullanabilen 1-2 takım var. Bu takımlar biri de biziz. Bu sene iki farklı araç ürettik, iki farklı yarışa katılacağız. Yarışların amacı verimlilik üzerine. Hidrojenli ve elektrikli araçlar üzerinde çalışıyoruz. Araçlarımızı olabildiğince kendi ürettiğimiz sistemlerle, yerli sistemlere entegre ediyoruz.
Tasarımları, analizleri, elektrik aksamları hepsi bize ait. Araçlarımız üzerinde birçok elektrik aksamı var. Ekip arkadaşlarımızın bunlar üzerinde çalışmalarını sağlayarak uzmanlaşmalarını hedefliyoruz. Böylece onların gelecek hayatlarına, iş ve kariyerlerine hazırlanmalarını sağlamak istiyoruz. Yurt dışında çeşitli yarışmalara katıldık. 2015 TÜBİTAK Efficiency Challenge Hidromobil Kategorisi Türkiye 3’üncülüğü, 2016 Shell EcoMarathon Prototip Kategorisinde Dünya 8’inciliği, 2020 TÜBİTAK Efficiency Challenge Hidromobil Kategorisi Türkiye 3’üncüsü ve Tanıtım Yaygınlaştırma Ödülü, 2019-2020 Tübitak Efficiency Challenge Elektromobil Kategorisi Türkiye 6’ncılığı gibi dereceler elde ettik. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli yarışmalara katılmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
“BU FUARLAR GENÇLERİN UFKUNU GENİŞLETİYOR”Trabzon’da dördüncüsü düzenlenen Doğu Karadeniz Kariyer Fuarını da değerlendiren Hamza Uluşahin, bu tür etkinliklerin gençlere ilham olduğunu söyledi. Kariyer fuarlarında işverenler ve öğrencilerin bir araya gelmesinin yanı sıra, bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapan takımların da bir araya gelme fırsatı bulduğunu dile getiren Hamza Uluşahin, “Bu fuarlar gençlerin bakış açılarını, ufuklarını genişletiyor.
Sistemleri görüyorlar, bize sorular soruyorlar. ‘Bunu nasıl yaptınız, biz bunu nasıl geliştirebiliriz’ diye soruyorlar, biz de bunlara cevap bulmalarına yardım ediyoruz. İkili iletişime geçtiğimiz takımlar da oluyor. Takım hocaları gelip bizden fikir isteyebiliyor. Bu tür olaylar bize de şevk veriyor açıkçası. Çünkü kendi yaptığımız çalışmalar başkalarına da örnek oluyor. Geçlere de şunu söylemek istiyorum: Çabalamaktan vazgeçmesinler, çabalayınca sonunda güzel şeyler çıkıyor.” açıklamasında bulundu.
GENÇLER ÇOĞU ZAMAN KURUMLARA ULAŞAMIYORFuarda yer alan ve katılım hakkında konuşan TEİAŞ 14. Bölge Müdürlüğü Tesis Müdürü Abdullah Çiçek, fuarın gençler için çok verimli olduğunu söyledi.
Gençlerin çoğu zaman kurumlara ve ilgililere ulaşamadığını kaydeden Çiçek, kariyer fuarlarının bu anlamda bir fırsat olduğunu vurguladı. Trabzon için bu fuarın çok değerli olduğunu dile getiren Abdullah Çiçek, “Burada Enerji Bakanlığı ve TEİAŞ adına bir stant kurulumu gerçekleştirdik. Arkadaşlara kurumumuz hakkında bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Gençler bazen kurumlarla çok iletişim kuramayabiliyorlar, vakit bulamayabiliyorlar, ilgililere ulaşamayabiliyorlar.
Burası bunun için güzel bir ortam oldu. Arkadaşlar istedikleri soruları diledikleri gibi bizlere iletebiliyorlar. Onlara gerekli cevapları iletiyoruz. Kendileri de mutlu olduğunu, memnun olduğunu bize iletiyorlar. İlgi çok güzel, çok yoğun arkadaşların katılımı bizi de memnun ediyor.
Katılımcılar ilgili, sorular soruyorlar. Katılım çok güzel, bizim hoşumuza gitti. Trabzon için bu fuarlar çok önemli. Büyükşehirlerden uzakta kalıyoruz. Gençlerin çoğu zaman birçok kişiye, kuruma ulaşma imkânı olmuyor. Bu fuarların Trabzon gibi yerlerde olmasının bölgesel anlamda çok faydalı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.
“İŞ VE STAJ İMKANLARINI BİRİNCİ AĞIZDAN DUYABİLİYORLAR”Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Departmanı Temsilcisi Fatma Nur, katılımcıların sektör temsilcilerinden ilk ağızdan bilgi alabilmeleri adına bu fuarların önemine değinerek, “Çok güzel bir ilgi var, çok yoğun bir ilgi var. Albayrak Grubu bünyesinde staj imkanlarımızı tanımak için geliyorlar.
Bu bizim için çok iyi. Büyük ihtimalle bu ilgi aynı şekilde devam edecek. Gelmeye devam eden öğrencilerimize bilgi vermeye devam etmiş olacağız. Öğrenciler için çok iyi bir imkan çünkü staj imkanlarını birinci elden birinci ağızdan duyabiliyorlar. Bizden daha detaylı bilgi aldıkları için kariyer hedeflerine ona göre yön vermiş olabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.
SİLAHLARA YOĞUN İLGİ OLDUKariyer Fuarında en çok ilgiyi Trabzon Silah Sanayi standı gördü. Katılımcıların en fazla silahlara ilgi gösterdiğini söyleyen Trabzon Silah Sanayi AR-GE birimi sorumlularından Endüstriyel Tasarımcı Celal Bey, “Özellikle ateşli silah ürettiğimiz için yoğun bir ilgi var.
Fuar bitene kadar ilgi artarak devam edecek. Katılımcılar dışarıda bu silahları göremedikleri için burada çok fazla ilgi gösteriyorlar. Bilgi almak ve silahı deneyimlemek istiyorlar. O nedenle standımız yoğun ilgi görüyor.” açıklamasında bulundu.