Trabzon’da Nemlizade Konağı İçin Ortak Akıl Yeterli Olmadı!

Trabzon’da tarihi Nemlizade Konağı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Mirasçıları tarafından Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanan ve Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılacak olan Nemlizade Konağı ile ilgili 40’tan fazla STK bir araya gelerek tarihi konağın müze yapılmasını istemişti. STK’ların bu talebi karşılık bulmazken, sivil toplum kuruluşu temsilcileri bu taleplerini gündemde tutmaya devam ediyor.
“ŞEHRİN MÜZE İHTİYACI VAR”TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Başkanı Volkan Kantarcı, Nemlizade Konağı’nın Trabzon Müzesi olması hakkında açıklamalarda bulundu. Trabzon’da STK’lar bir araya gelerek Nemlizade Konağı konusunda ortak akıl ortaya koyduğunu söyleyen Başkan Volkan Kantarcı, “Nemlizade Konağı’nın Trabzon Müzesi olması talebini geçtiğimiz günlerde kültür, turizm, eğitim ve şehir sevdalısı çok sayıda kişi, birlik, dernek, STK, siyasi parti, turizm işletmeleri temsilcilerinin bir araya gelmesi ve hem fikir olmasıyla gündeme getirmiştik.
Nemlizade Konağı’nın gerekli altyapı ve çevre düzenlemelerinin yapılması, iç yapı, tasarım ve uygulama projeleriyle uzmanların belirleyeceği içerikle eğitici müze konsepti ile Trabzon Müzesi’ne dönüştürülmesi talep edilmişti.
Konunun uzmanları ve ilgilileriyle görüşüldüğünde aynı görüşe sahip olduklarını görüyoruz. Şehrimizin kültürüne ve turizmine hizmet edebilmesi için yeni bir müze alanına ihtiyaç vardır. Sürece başından beri TÜRSAB olarak ve şehrimizin sevdalıları olarak destek vermekteyiz.” ifadelerini kullandı.
TARİHİ KONAÇ İÇİN SİYASİLERE DESTEK ÇAĞRISITrabzon’un turizmde ciddi ivmesi olduğunu vurgulayan Başkan Volkan Kantarcı, şehrin turizm ve kültür alanlarında hak ettiği konumu alabilmesi için müze ihtiyacı olduğunu kaydetti.
Nemlizade’nin müze olmasının şehrin menfaatine olduğunu kaydeden Kantarcı, siyasilerin de konuya destek olmasını isteyerek, “Geçen sene 1.3 milyon turistin ziyaret ettiği Trabzon, kültürde ve turizmde hak ettiği yeri alabilmesi, şehrimiz ve bölgemiz turizminin her alanda gelişebilmesi için nitelikli etnografya, arkeoloji, resim, plastik sanatlar müzesi muhakkak olmalıdır.
Nemlizade Konağı’nın müze amaçlı kullanımı için geçici tahsisinin gerçekleştirilmesi, şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin menfaatinedir. Her daim ihtiyacımız olan ‘ortak akıl’ Nemlizade Konağı’nın Trabzon Müzesi olması konusunda sağlanmıştır.
Temennimiz ve çalışmalarımız en kısa zamanda bunun gerçekleştirilmesi yönünde olacaktır. Şehrimizin kıymetli milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratları, kurum yetkilileri ve siyasilerinin bu önemli konuya azami ilgiyi göstereceklerine inanmaktayız.” açıklamasında bulundu.
KONAĞIN KAPISINA ÇOKTAN TABELA ASILDIÖte yandan STK’ların müze olması için çabaladığı tarihi Nemlizade Konağı’na Halk Eğitim Merkezi tabelası asıldı. Konağın halk eğitim merkezi değil de müze olmasının kritik bir önemi olduğu vurgulanmasına rağmen, SKT’ların konuyla ilgili sergilediği ‘ortak akıl’ yeterli olamadı.
Tarihi konağın kapısına “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü” tabelası asıldığı ve halk eğitim merkezi olarak hizmete açılması kararının uygulanmaya başladığı görüldü.