Trabzon’da Sanal Dolandırıcılar Yakayı Ele Verdi!

İçişleri Bakanlığı, Trabzon’un da aralarında bulunduğu 9 ilde, internet üzerinden sanal olarak “Nitelikli Dolandırıcılık” suçuna karışanlara yönelik eş zamanlı “SİBERGÖZ-18” operasyonu düzenlendi.
Gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında bu suça karıştığı belirlenen 28 şüpheli yakalandı. Trabzon ve İstanbul, Balıkesir, Batman, Diyarbakır, Samsun, Iğdır, Edirne, Van illerinde düzenlenen Sibergöz-18 operasyonları Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildi.
BİLİNDİK SİTELERİN SAHTE KOPYALARINI KURUYORLAROperasyonlar sonucunda yakalanan 28 şüphelinin, Türkiye’nin önde gelen 2 araç kiralama firmasının sahtelerini kurdukları belirlendi. Şüphelilerin, açtıkları sahte sitelerde alıcılardan oltalama yöntemiyle “Araç Kiralama Bedeli” aldıkları belirtildi.
Araç kiralamak isteyenlere İBAN numaraları gönderildiği ve bu İBAN’a para gönderildikten sonra ‘kapora bedeli, sigorta bedeli, kasko poliçesi, kasko teminatı, kaza bedeli, cayma bedeli, provizton ücreti’ gibi çeşitli ücretler daha istedikleri öğrenildi. Dolandırıcıların bu gibi çeşitli bahanelerle para isteyerek haksız kazanç sağladıkları tespit edildi