Trabzon’da sanatseverler için muhteşem program!

Trabzon’da 10. Ulusal Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi düzenlenecek. Mizah Sanatı Derneğinin geleneksel hale getirdiği, karikatür, fotoğraf ve heykel gibi 3 sanat dalını bir sergide buluşturduğu 10. Ulusal Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi, 15-21 Nisan 2024 tarihleri arasında açılacak. Trabzon Mizah Sanatı Derneğinden yapılan açıklamada, “Tüm sanat dostlarını sergimize katılmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.
Sergiye eserlerle nasıl katılım sağlanabilir?Dernekten yapılan açıklamada sergiye eserlerle katılım sağlanabilmesi için de şartlar açıklandı. Mizah Sanatı Derneğinin belirlediği şartlar şöyle: “Sergi karikatür, fotoğraf, heykel disiplinlerindeki eserleri içermektedir. Sergiye, ilgili disiplinlerde faaliyet gösteren tüm profesyonel sanatçılar katılabilecektir. Konu serbest olup, konuların işlenişi komik tarzda olmalıdır. Heykeller kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenmelidir. İstenmesi halinde, gönderilen eserlerin iadesi sergi organizasyonuna aittir. Sanatçılar karikatür, fotoğraf ve heykel alanında toplamda en fazla 4 eser ile katılabilecektir. Sergi mekanının ve sergi albümünün imkanları dikkate alınarak katılımcı sanatçılar tarafından eserler öncelik sırasına göre numaralandırılacaktır. Bu işlem, azaltılmaya gidilmesi durumunda organizasyona kolaylık sağlayacaktır. Karikatür ve fotoğraflarda ebat 50×70 cm. olacaktır. Heykeller kaidesiyle birlikte 50 Cm.’den yüksek olmayacaktır.
Sergiye katılım 1 Nisan’da sona erecekHer katılımcı bastırılacak sergi albümünde kullanılmak üzere bilgisayar ortamında word dosyasına yazılı kısa özgeçmişlerini (özgeçmişler, ayrılan sayfa olanaklarına göre kısaltılabilir), .jpg formatında 300 dp yüksek çözünürlükte taranmış kişisel fotoğraflarını ve sergiye gönderecekleri eserlerin görsellerini Mizah Sanatı Derneği’nin e-posta (mizahsanatidernegi@gmail.com) adresine göndereceklerdir. Dosya boyutunun büyük olması halinde we- Transfer yada Google Drive gibi programlar üzerinden 01 Nisan 2024 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir.Katılımcılar, e-posta yoluyla gönderecekleri gönderilerinin konusuna “10.Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi” ibaresini yazmak suretiyle gönderecekler. Arzu eden sanatçılar ellerinde hazır bulunan, sergilemeye hazır eserlerini (özellikle heykel) elden ya da kargo ile Trabzon Sanatevi, Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar/Trabzon adresine teslim edebileceklerdir. Sergiye katılım 01 Nisan 2024 tarihinde saat 17.00’da sona erecektir. Bu tarihten sonra gelen eserler dikkate alınmayacaktır.Organizasyon Kurulu, sergilemeye yönelik düzenleme yapma yetkisine sahiptir. Belirtilen şartları taşımayan eserler ve şartnamede istenenleri yerine getirmeyen sanatçıların eserleri sergileme ve sergi albümü dışında bırakılacaktır.”