Trabzon’da vatandaş mağdur olmayacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı oturumları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleşti. Meclis toplantısında gündem dışı söz alan Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu,  küçük sanayi sitelerinin taşınmasının planlandığı Düzyurt, Gölçayır, Çukurçayır ve Kutlugün Mahallesinde yaşayan vatandaşların sanayi sitelerinin taşınma süreci ile mağduriyet yaşamaması için Başkan Genç’ten konuyla ilgili bilgilendirme yapılmasını istedi. Zorlu, Danıştay tarafından iptal edilen çevre planı düzenlemesini hatırlatarak, “Sanayi sitelerinin taşınması neye göre yapılacak?” diye sordu. Düzyurt’tan gelen vatandaşlar Başkan Genç’in talimatıyla Mustafa Yaylalı tarafından özel olarak bilgilendirildi. Yaylalı vatandaşlara mağdur edilmeyecekleri yönünde bilgi verdi.
Danıştay planı iptal etti, neye göre taşınacak?Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde gündem dışı söz alan CHP’li Zorlu, sanayi sitelerinin taşınacağı mahallelerde yaşayanların taleplerinin dinlemesi gerektiğini dile getiren konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Ortahisar ilçemizde beş tane küçük sanayi sitemiz var. Buralardan hem hizmet alanların hem de hizmet verenlerin sağlıklı hizmet aldığını düşünmüyoruz. Sanayi sitelerinin Düzyurt, Çukurçayır, Gölçayır ve Kutlugün arasında bulunan 700 dönüme taşınması söz konusu. Sanayi sitelerimizin durumu ortada. Gerçekten çok kötü ve kalitesiz.  Araçlar sığmıyor. İçerisindeki depolama alanları yetersiz. Hijyenik bir ortam yok.  Şehrimizin içinde bulunduğu Ordu, Trabzon, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin illerimizi kapsayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/100 bin içerikli çevre planı halen yürürlükte. Buna bağlı her plan bu plana uygun olmak zorunda. Hatırladığımız üzere Sayın Gümrükçüoğlu döneminde Kanuni Bulvarı güzergahına bağlı olarak Bakanlık onaylı çevre düzeni planında 185 bin hektarlık alanda değişiklik yapılmıştı. Çevre planına göre de 1/500 bin ve 1/1000 imar planları yapıldı. Daha sonra yöre halkının itirazları ve 18. Madde uygulamasına karşı olunması nedeniyle Büyükşehir Belediyemiz kot alanlarını düşürme kararı alındı. Düzyurt’taki alana 400 hektar daha ilave edildi. Sonrasında Bakanlık çevre planında değişiklik yaptı. Bu son düzenlemeye bağlı olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi kendi 1/25 bin, 1/5 bin ve 1/1000 planında düzeltme yaptı. Bunlar yapılırken sanayi alanlarını da bu planlara ekledi. Şehir Plancıları Odası buna itiraz etti. Daha sonra Danıştay’a gitti. Plan değişikliği Danıştay kararıyla iptal oldu. Danıştay her iki davada da Düzyurt bölgensindeki sanayi alanı imar alanlarının dayanağı olan çevre düzeni planındaki değişiklikleri iptal etti. Anayasa gibi üste olan bir planın iptal edilmesi durumunda bu planın altında olan ve bu planın altında yapılmış olan diğer planlarında iptal edilmesi gerekir. Danıştay kararına göre 1/25 bin ile 1/5 bin nazım imar planlarıyla ve uygulanan planların da iptal edilmesi gerekiyor. Sanayi planları ve imar planları bu halleriyle hükümsüz ve geçersiz. Danıştay kararları kesinleşmiştir.”
Hak sahiplerinin talepleri dinlenmeli“Sanayi alanları taşınmalı mıdır? Evet kesinlikle taşınmalıdır. Bu konuda kimse taşınmasın diye düşünmüyor. Fakat nereye taşınmalı? Bu konularda boşaltılan yerler nasıl kullanılmalıdır? Bu konuda açıklamaya muhtaçtır. Sağlıklı bir çalışma yapılmalıdır. Öyle Değirmendere’den aldım, kaldırdım Düztyurt’a koydum denilmemesi gerekiyor. Bütün paydaşların görüşü alınmalı ve karar verilmeli. Yer belirleme çalışması sağlıklı yapılmalı. Seçilecek yerin Trabzon’a yakınlığı v birçok neden bunun içinde olmalı. İşyeri çalışanlarıyla beraber anket yapılarak onların ilettiklerinin de burada değerlendirilmesi gerekiyor. Öte yandan köylülerin hak kaybına uğramaması gerekir. Bu alanlarda yaşayan insanlar ne düşünüyor diye iyice düşünmemiz gerekiyor. Burada yaklaşık 15 tane bu yörenin sakini var. Bu konuda duyarlılığınızı biliyoruz. Bu planlamada hak sahipleri olarak olmaya hakları var. Bu çalışmalar sağlıklı bir ortamda yürütülmediğinden hak kaybına uğrayacakları endişeleri var. Bizden istedikleri kendileriyle istişare etmeniz. Yine son olarak belirtiyorum. Küçük sanayi sitelerimizin daha sağlıklı hale getirilmesi ve daha iyi bir yere getirilmesi gerekiyor. Burada ortak aklı devreye sokarak en iyi çözümü bulmak zorundayız.”
Başkan Genç vatandaşların bilgilendirilmesini istediBaşkan Genç, Zorlu’nun konuşmasının ardından, “Küçük sanayi siteleri konusunda hem fikiriz. Şehrin merkezinde kaldılar. Küçük sanayi sitelerinin taşınması önceliklerimiz arasındadır. Burada yargısal süre itibariyle, konunun planlama süreci itibariyle meclisimize geldiğini d e ifade ettiniz. Düzyurt’tan gelen değerli arkadaşlarımız hoş geldiler. Hem hukuki süreç hem de imar süreciyle ilgili konuya vakıf olan Mustafa Yaylalı ve İmar Dairesi Başkanımız bu konuda vatandaşlarımızla karşılıklı iletişim kursun. Sanayi sitelerimizi muhakkak taşımamız lazım. Yapıldığı zaman şehir dışındaydılar. Şimdi şehrin içinde kaldılar” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlar ne talep ettiÖte yandan Mustafa Yaylalı ile görüşen Düzyurtlu vatandaşlar taleplerini dile getirdi. Yavuz Genç tarafından yapılan açıklamada Büyükşehir Belediyesinden hak sahiplerinin talepleri, “2011 yılından beri, belirli sürelerde, Kanuni Bulvarı, İmar planlaması / C18 uygulaması, Sanayi bölgesi planlamaları gerekçe gösterilerek, gelinen 2024 yılına kadar, ata dede topraklarımız olan Düzyurt köyümüzdeki hak sahiplerimizle ilgili olarak, hiçbir tasarrufta bulunulamamakla birlikte ciddi bir hak kaybı ortaya çıkmıştır. Bundan sonra da bu hak kaybının çıkmaması konusunda belirli iradeler gösterilecektir. Sahil bandına sıkışmış Trabzon’un güneye açılmasında, şehircilik anlamında alternatif olabilecek tek düz arazileri olan Düzgurt, Gölcayır, Kutlugün Mahalleleri, hurdacı kaportacı motorcu dükkânları ile heba edilmek isteniyor. Neden Karakaş köprüden Çağlayan köprüye kadar hali hazır altyapısı olan yerler sanayi olarak düşünülmüyor? Ya da eski Veranköy Hekimoğlu’nun olduğu yerler düşünülmüyor? Uzun yıllardan beri akrabalık ilişkilerimizi geliştirmiş olduğumuz ata-dedelerimizden bizlere hak sahibi olarak emanet edilen bu topraklarımızın, siyasetin, kurumların, belirli menfaat olan, çevrelerin, oldu bitti ye getirilerek ranta çevrilmesi konusuna asla müsaade edilmeyecektir. Şu ana kadar bilgi kirliliği ile ortada söylenti halinde dolaşan konunun ivediklikle tarafı olduğumuzdan mütevelli hangi kurum süreci yönetiyorsa, muhatap alınmamızın gerekliliğini ve düşünülen planlamanın kati süreçte bizleri de hak sahipleri olarak içinde tutulması konusunu ve planlamanın içinde kalmamızın, var olan hakkımızın yapılacak planlamada hak sahipleri olarak bizlere de rücu ettirilmesi gerekliliğini, ısrarla takipçisi olacağızdır. Süreçle birlikte ortaya çıkan bilgi kirliliğinden, köy sakinler olarak sağlıklı bir ortamda yürütülmediğini düşünmekle birlikte, konu ile ilgili, ivedilikle tarafımızla sorunsuz ve hak kaybına sebep olmayacak, bir çalışma olabilmesi için ilgili kurum bizlerle görüşmesi gerekli” şeklinde oldu. Mustafa Yaylalı ise ilgili mahallelerde sosyolojik analiz yapılarak ortaya katılımcı bir çalışma koyulacağını söyledi. Meclisi takip eden vatandaşlara mağdur olmayacakları yönünde teminat verdi.