Trabzon’dan Afganistan Hazaralarından Soykırım Tepkisi!

Trabzon’da Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri ve AHCSA Kadın Hakları Komitesi (BEGÜM), Taliban yönetimini kınayan bir basın bildirisi yaptı. Açıklanan bildiride Afganistan’da Taliban tarafından kadın ve genç kızların kaçırılmaları, işkence görmeleri, eğitim ve çalışma haklarının ellerinden alınması, Hazara Türklerine yönelik soykırım ve etnik temizlik uygulamalarına karşı sert bir dille tepki gösterildi.
Bildiride, Taliban’ın Afganistan’ı işgalinden bu yana kadın ve kızlara yönelik sistematik baskı ve zulümlerin arttığı vurgulandı. Kadınların ve kızların eğitim ve çalışma haklarının ellerinden alındığı, evlerde hapis edildiği ve genç kızların hicap bahanesiyle tutuklanarak hapislerde işkence, zulüm ve hatta toplu tecavüze maruz kaldıklarını belirtildi. Son iki yılda Hazara Türklerine yönelik sistematik baskı ve zulümlerin arttığı, Hazara Türklerinin ekili tarlaları ve evleri yakılarak zorla göç ettirildiği, meyve ağaçları kesildiği, mallarının yağmalandığı, erkeklerin öldürüldüğü, kadınların ve kızların kaçırılarak işkence edildiği belirtildi.
Taliban Yönetimi, Hazara Türklerinin Varlığını Yok Etmek İçin Kampanya YürütüyorAfganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği ve Begüm Kadın Hakları Komitesi  üyeleri Taliban yönetimini kınayarak, şu ifadeleri kullandı: “Afganistan’da kadın ve kızlara yönelik baskı ve zulümler, uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal ediyor. Taliban yönetimi, kadınların ve kızların eğitim, çalışma ve seçme özgürlüğü gibi temel haklarını gasp ederek, Afganistan’ı bir insan hakları trajedisine dönüştürüyor. Taliban’ın Hazara Türklerine yönelik soykırım ve etnik temizlik uygulamaları, uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlalin açık göstergesidir. Taliban yönetimi, Hazara Türklerinin varlığını yok etmek için sistematik bir kampanya yürütüyor. DAEŞ terör örgütünün de hedef tahtasında Hazara Türklerinin olduğunu belirten bildiri de Uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler Afganistan’da kadın ve kızlara yönelik baskı ve zulümleri durdurmak için derhal harekete geçmeye çağırıldı. Taliban yönetimine, kadınların ve kızların temel haklarını tanıması için baskı yapılmalı, Afganistan’daki kadın ve kızların sesini duyurmak için hep birlikte harekete geçmeliyiz ifadesi kullanıldı. Bildiride Uluslararası toplum ve Birleşmiş milletleri Afganistan’da Hazara Türklerine yönelik soykırım ve etnik temizlik uygulamalarını durdurmak için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz. Dünya ve uluslararası toplum Taliban yönetimine, Hazara Türklerine yönelik saldırıları durdurması ve onların güvenliğini sağlaması için baskı yapmalıdır. Hazara Türklerine karşı işlenen bu soykırımın durdurulması için uluslararası toplum harekete geçmelidir.”
Bildiride, uluslararası toplumdan Taliban yönetimine yönelik yaptırımların artırılması ve Afganistan’da kadın ve kızların haklarını korumak ve Afganistan’daki insan haklarını korumak için somut adımların atılması çağrısı yapıldı.