Trabzon’dan Dünyanın En Saygın Tıp Kolejine Giden Doktor Anlattı: “Türkiye’de Çalışma Şartları Düzeltilmeli”

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2023 yılının ocak ayında açılan Cerrahi Onkoloji biriminde görev alan Opr. Dr. Bilal Arslan büyük bir başarıya imza attı. Hastanenin Cerrahi Onkoloji uzmanı olan Op. Dr. Bilal Arslan, İskoçya Edinburgh’da bulunan ve dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer alan Royal College of Edinburgh’a kabul edildi.

Birleşik Krallık ve dünyanın en varlıklı üniversiteleri arasında yer alan Edinburg Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi, İngilizce konuşulan ülkelerdeki en iyi tıp fakültesi kabul edilir. Edinburgh Kraliyet Hekimler Koleji’ne (Royal College of Edinburgh) girmek isteyen doktorlar MRCP (Birleşik Krallık) sınavlarını başarıyla tamamladıktan sonra, Hekimler Kolej Üyeliği’ne girmeye hak kazanır. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan ise bu sınavları başarıyla tamamlayarak dünyanın en başarılı Hekimler Kolejine girmeye hak kazandı.

Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan, başarısıyla ilgi Günebakış Gazetesine özel açıklamalarda bulundu.
“Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, uluslararası bir hekim adayıyla birlikteyiz. Son yıllarda kamuoyu gündeminde sevindirici bir haberle çıktı. Süreci bize anlatır mısınız?”
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “Royal College of Edinburgh, Kraliyet Cerrahlar Birliğine tüm gerekli sınavları vererek kabul edildim. Kuruluş yılı 1505 olan en eski ve en prestijli cerrahi kolejine kabul edildim, artık ömür boyu üyesi oldum. Zorlu bir süreçti bu, bir anda olan bir şey değil, birkaç yıllık emekle olan şeyler. Bir takım dil yeterliliği, yazı ve sözlü sınavlarla birlikte ancak bunu elde edebiliyorsunuz. Ondan sonrasında sizin cerrahi olarak gerçekten yeterli, yetkin birisi olduğunuzun belgesi niteliğinde hem diplomasını veriyorlar hem de oraya kabul ediliyorlar.”

“Sizi tanıyalım?”
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “ Giresun Şebinkarahisarlıyım. 1984 İstanbul Sarıyer doğumluyum. Doğma büyüme aslında İstanbulluyum. Uzmanlığımı da yine İstanbul’da yaptım. İstanbul Tıp Fakültesinden 2010 yılında mezun oldum. Mezuniyetten sonra İstanbul Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesinde uzmanlığımı aldım. Daha sonra Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde Cerrahi Onkoloji yan dalı yaptım. Aynı zamanda cerrahi onkoloji uzmanıyım. Bu süreç aslında Mersin’de başladı. 1 buçuk 2 seneme mal oldu. Baya ciddi emek ve çalışma sonucunda bu noktaya geldim ve nihayetinde de bu yılın ortalarında bu belgeyi almaya kazandım.”

“BİRLEŞİK KRALLIKTA HERHANGİ BİR YERDE CERRAHLIK YAPABİLİRİM”
“Trabzon’a ne zaman geldiniz?”
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan:  “Trabzon’a 2022 yılı Mayıs ayında atandım. Bir buçuk yıldır Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bir süre daha Trabzon’dayım ama burada kalıcı olmak istemiyorum. Royal College of Edinburgh’tan aldığım diploma ile Birleşik Krallıkta herhangi bir yerde cerrahlık yapma yetkim olduğu anlamına geliyor. Birleşik Krallığı herhangi üniversite hastanesinde çalışabileceğim anlamına geliyor. Benim gideceğim hastane henüz belli değil ama görüştüğüm bir yer var.”

“BEN ZOR YOLU SEÇTİM”
Trabzon’dan herhangi bir hekim İngiltere’ye gidip cerrahlık yapamaz mı?
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “Yurt dışına gitmek isteyen hekim arkadaşlar bilirler. Gitmesi ve çalışması en zor ülkelerden birisidir İngiltere. Öncelikle üst seviye dil yeterliliği ister. Bunu kanıtlamanız gerekir. Daha sonra tıbbi olarak yeterli olduğunuzu da sınavlara girerek kanıtlamanız gerekir. 2 tip sınavları vardır. Öncelikle bir pratisyenlik sınavları ve bir uzmanlık sınavları vardır. Tıp fakültesi mezuniyet sınavlar nispeten uzmanlık sınavına göre bir tık daha yapılabilir, geçilebilir sınavlardır. Ben bunlara değil de uzmanlık sınavlarına direk olarak girdim. Yani aslında zor yolu seçtim. Bu genellikle çok tercih edilen bir yol değil. Türkiye’de nasıl böyle bir lisans numaranız varsa orada da bir lisans numaram var artık. Orada çalışabiliyorum.”
Orada alacağınız eğitimlerin ardından dünya çağında bir cerrah olacaksınız?
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “2 sene içerisinde orada uluslararası geçerliliğe sahip bir uzman olacağım. Bir uzman olarak dünya çapında çalışabileceğim. İngiltere’nin verdiği belgeler dünya çağında uluslararası kabul gören, geçerliliği olan kıymetli belgelerdir. Alması gerçekten zordur, ciddi emek ister. Bir belge aldığınızda da gerçekten her yerde geçerlidir, size her yerde kapıyı açar.”
Türkiye’ye dönecek misiniz? Yani bazı hekimler kaçmaya çalışıyor, siz dönecek misiniz?
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “Elbette ki döneceğim. Burası benim ülkem sonuçta. Giden arkadaşlar da sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Ülkemiz gerçekten sıkıntılı, zor bir süreçten geçiyor. Ben hani asla temelli gitmeyi düşünmedim, istemiyorum böyle bir şey zaten. Bir süre alacağım eğitimle, kendimi daha ileri seviyeye taşımak ve uluslararası kalifiyeye sahip bir cerrah olarak tekrar ülkeme dönmek istiyorum. Şu anki planlamalarımda o yönde, kalıcı bir şekilde gidip yurt dışında kalmayı çok düşünmüyorum. Ülkemizde de sıkıntılar var. Tıp doktorların sıkıntıları gerçekten yaşadığımız şeyler çok fazla. Bu zamanla alakalı ve zamanla çözüleceğine inanıyorum. Bizim ülkemiz burası, burayı biz terk edersek başkası gelir. Burası bize ait, biz buranın gerçek sahibiyiz. Biz buna sahip çıkmazsak olmaz.”
“TRABZON’DA YABANCILIK ÇEKMEDİM”
Karadenizlisiniz. Trabzon’a kolay uyum sağladınız mı?
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “ Karadeniz, Giresun Trabzon, Gümüşhane, birisi dağın sağı birisi solu biri arkası gibidir. Birbirine yakın coğrafyalardır. Kültür olarak da birine benzer. Çok zorlanmadım ben burada. Kendi memleketindeymiş gibi çok sıkıntı yaşamadım yani gayet rahattım. Hiç öyle bir yabancılık hissetmedim zaten kendi memleketim gibi, sorun değil.”
TÜRKİYE’DE ÇALIŞMA ŞARTLARI DÜZELTİLMELİ
Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Bilal Arslan: “Bu sonuçta kalıcı bir ayrılık değil. Sonrası daha güzel olur inşallah. Dönüşümüz daha güzel olacak, o niyetle gidiyorum. Niyetimiz hayır, akıbetimiz de inşallah hayır olur. Ülkemiz gerçekten zor bir dönemden geçiyor. Sıkıntılı bir süreçteyiz. Bu ülkenin gerçekten bizim gibi yetişmiş, kalifiye insanlara ihtiyacı var.
Bu durum kalıcı olmamalı. Bir süre bile olsa ülkeden giden insanlar ülkelerine geri dönmeli. Ama tabi ki bu şu anlamada gelmiyor. Buradaki doktorlar, cerrahlar veya diğer çalışanlar ülkede her anlamda sömürülmeye, suiistimal edilmeye devam edilsin anlamada gelmiyor. Şartlar düzeltirsin, istismar edilmeyelim, hem maddi hem manevi anlamda hakkımızı da alalım. Sadece biz değil, tüm diğer çalışanlar alsın ki uygun şartlar da oluşsun. Böylece o insanların hiçbir şekilde gitmeye de gerekçesi kalmasın. Bizim ülkemiz, gayet huzurlu bir şekilde, güvenli bir şekilde, her anlamda yaşayıp çalışabileceğimiz, çocuklarımızı büyütebileceğimiz bir ortam sunabilelim, bunu söylemek istiyorum.” açıklamasında bulundu.