Trabzonlu Kore Gazisi Muhammet Koç Son Yolculuğuna Uğurlandı!

Trabzon’da Koreli Mahmut olarak tanınan Kore gazisi Muhammet Koç, hayatını kaybetti. Trabzon’un asırlık çınarı Koç’un cenazesi yurt dışından Trabzon’a getirilerek memleketi Akçaabat’ta son yolculuğuna uğurlandı.
Trabzon Akçaabat nüfusuna kayıtlı, Kore Gazisi Muhammet Koç hayatını kaybetti. Kore Savaşında üstün hizmetlerinden ötürü gazi ünvanını alan Koç’un cenazesi yurtdışından Trabzon’a getirildi. Muhammet Koç için memleketi Akçaabat Akyazı’da askeri tören düzenlendi. Cenaze namazını kıldıran Trabzon İl Müftüsü Selami Aydın, merhum Gazi Muhammet Koç için duada bulundu. Koç, Akyazı Merkez Camii’nde kılınan öğle namazının ardından defnedildi. Koçç’un cenazesine Trabzon Müftüsü Selami Aydın, Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Mollaoğlu, ailesi ve sevenleri katıldı. Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz Akçaabat nüfusuna kayıtlı Kore Gazimiz Muhammet Koç, geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etmiştir. Gazimiz, Akyazı Mahallesi Merkez Camii’sinde kılınan öğle namazına müteakip aile kabristanlığında defnedilmiştir. Gazimize yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyoruz.”
Kore’ye Gönüllü GittiAraştırmacı Yazar Mustafa Yazıcı, Muhammet Koç’u günebakış’a anlattı. Yazıcı “Kore Gazisi Muhammet Koç aynı zamanda benim dayımdı. Esmer, dev yapılı cesur bir adamdı. Kore’ye gönüllü gitti. Kore’den dönüşünde herkes sevgiyle karşıladı. O anları hiç unutamıyorum. Seneler sonra işsizlikten ötürü Almanya’ya giderek orada hayatını sürdürdü. Emekliliğinden sonra çocuklarıyla gurbette duruyordu. Arkadaşları bir asırlık çınar diyordu. 5 Ocak Cuma günü Sarıkamış şehitleri anıldığı gün rahmetli oldu. Trabzon gazilerinin de başkanlığını yaptı. Askerlik Şubesi de sahip çıktı. Evinin olduğu caddeye Gazi Koreli Mahmut Caddesi adı verildi. Onunla her zaman iftihar ettik. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun. “ dedi.