Trabzonlu Sanatçıdan Çini Sergisi Büyük Beğeni Topladı!

Gülnihal Bayındır Alkan’ın Kişisel Çini Sergisi, 25 Ocak itibariyle Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde sergilenmeye başladı.
Sergi, 13, 16, 17, 18. yüzyıl çini desenleri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda hazırlandı ve 44 eser modernize edildi. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören sergi bunu itibariyle son buldu.
Gülnihal Bayındır Alkan Kimdir?Gülnihal Bayındır Alkan, Türk bir sanatçı ve öğretmendir. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Resim Bölümü’nde eğitim almıştır. Aynı zamanda Ankara Resim Heykel Müzesi’nde staj yapmıştır. 2016 yılında ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümü’nden mezun olmuştur.
Grafik ve fotoğraf öğretmeni olarak görev yapan Gülnihal Bayındır Alkan, sanat eğitimi ve uygulamalı sanatlar alanında birikime sahiptir. Ayrıca, Fotoforum Derneği üyesidir. 
Çini Sergisi Nedir?Geleneksel Türk Sanatlarının en önemlilerinden biri olan çini, genellikle mimari eserlerin; cami, köşk, saray, çeşme, türbe vb. yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür. Toprağın, pişirilmeden önce şekil verilip kap – kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşya üretilmesine dayalı bir el sanatıdır.