Trabzonlu Vekil Aydın’dan Şehitler İçin Soru Önergesi!

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, askerlerimizin şehit düşmesi üzerine İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde, “2023 yılının son günlerinde bölücü terör örgütü PKK ve onun yurt dışı uzantılarıyla yaşanan çatışmalarda 12 kahraman askerimiz şehit olmuştur.
Bu durum toplumumuzda büyük bir üzüntüye yol açmıştır. Aynı zamanda terörle mücadele noktasında iktidarın da eleştirilmesine yol açmıştır.
”Terör Örgütünün Yurt Sathına Yayıldığı Süreç Sonrası Zirve Yaptı”Geçmişe dönüldüğünde AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında neredeyse sıfır noktasında olan terör eylemleri, sonrasında hızla artmış; özellikle de adına “çözüm süreci” denen ve terör örgütünün yurt sathına yayıldığı süreç sonrası zirve yapmıştır.
Önceki İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu bu hususta bazı açıklamalar yaparak ‘Sözümüz şudur; 29 Ekim 2023’e kadar bu ülke sınırları içerisinde 1 tek terörist kalmayacaktır. Hangi mağarada kalıyorlar, ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz.
Kimsenin endişesi olmasın.’ ifadelerini kullanmıştır. Ayrıca Sayın Soylu, 27 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı bir açıklamada ‘Bugün dağlardaki terörist sayısı 77’ye kadar düşmüştür.’ şeklinde bir bilgi vermiştir.
Bu bilgilerin akabinde İçişleri Bakanı olarak şahsınız tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri sırasında 1 Ocak 2023-1 Kasım 2023 tarihleri arasında PKK’ya yönelik 19.756 terör operasyonu yapıldığı açıklanmıştır.
5 Aralık 2023’te yaptığınız bir başka açıklamada ise 180 günde 502 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etmiştiniz. AK Parti iktidarının iki bakanının açıklamaları sonrasında ise şehit haberleri gelmeye devam etmiş, en son da Aralık ayındaki 12 şehidimizin haberini almıştık.” ifadelerini kullandı.
BAKAN ALİ YERLİKAYA’DAN YANIT İSTEDİMilletvekili Koray Aydın, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan şu sorulara yanıt istedi: “Önceki İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun ‘29 Ekim 2023’te ülke sınırlar içinde tek bir terörist kalmayacak’ vaadi gerçekleşmiş midir?
Bugün ülkemiz sınırlar içerisinde bilinen kaç terörist vardır? Sayın Soylu’nun bu vaadi gerçekleşmemișse bunun sebepleri nelerdir? ‘Ayakkabı numaralarına kadar bilindiği’ iddia edilen terör örgütü mensuplarının kahraman ordumuza ve güvenlik güçlerimize yönelik saldırıları neden engellenememiştir?
Aralık 2023’te yaşanan saldırılarda 12 askerimizin şehit olmasının sebepleri nelerdir? Neden gerekli önlemler alnmamıştır? Gerekli önlemlerin alınmasında ihmali ve kusuru olduğu değerlendirilen sorumlular hakkında herhangi bir inceleme ve soruşturma yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları nelerdir? Sayın Soylu’nun Mayıs 2023’te ülkemiz sınırları içinde 77 terörist kaldığı açıklaması ile sizin İçişleri Bakanı olarak Aralık 2023’te yaptığınız 502 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklamanız karşılaştırıldığında ortaya çıkan çelişkinin sebebi nedir?
Etkisiz hale getirilen 502 teröristin ne kadar yurt içinde ne kadarı yurt dışındadır? Yurt içinde 77 terörist kalmışsa etkisiz hale getirilen terörist sayısı neden 502’dir? Mayıs 2023’ten 2023 yılı sonuna kadar ülkemize terörist sızmaları gerçekleşmiş midir?
Gerçekleşmişse yapılan operasyonlarda kaç terörist etkisiz hale getirilmiş, kaçı sağ ele geçirilmiştir? Ülkemiz sınırlarına yakın bölgelerde yer alan PYD/YPG ve IŞİD (DEAŞ) teröristlerinin sayıları bilinmekte midir?
Biliniyorsa sınır ötemizden ülkemizi tehdit eden kaç terörist mevcuttur? 1 Ocak 2023- 1 Kasım 2023 arasında gerçekleştirilen 19.756 terör operasyonunun kaçı sizin bakanlığınız döneminde, kaçı Sayın Soylu’nun bakanlığı döneminde gerçekleşmiştir?”